Asya'nın NATO'su steplerde

Asya'nın NATO'su steplerde
Asya'nın NATO'su steplerde

Medvedev, dört müttefik ülkenin lideriyle tatbikatta, NATO benzeri Ortak Hazır Müdahale Gücü?nün üniformalarıyla poz verdi. FOTOĞRAF: REUTERS

ABD Doğu Avrupa'ya füze kurmak için harekete geçerken Rusya, müttefikleriyle NATO'ya alternatif olarak kurduğu Ortak Hazır Müdahale Gücü'yle tatbikata koyuldu

MATİBULAK - ABD kalkan planını çöpe atıp Polonya ve Çekya’ya füze yerleştirmekten bahsederken Rusya, eski Sovyet coğrafyasındaki müttefikleriyle NATO tarzı acil müdahale gücünü pratiğe döküyor. Yedi üyeli Ortak Güvenlik Anlaşması Örgütü (OGAÖ) dün Kazakistan’ın Matibulak bölgesinde tatbikat yaparken liderler, aralıkta Almatı’da kurulmasını kararlaştırdıkları Ortak Hazır Müdahale Gücü’nün (OHMG) doğuşunu alkışladı.
Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Kazak, Ermeni, Kırgız, Tacik meslektaşlarıyla 7 bin asker ve 90 uçağın katıldığı tatbikatı izlerken “Bu işbirliğimiz için dönüm noktası. Orta Asya ve diğer bölgelerde modern tehditlere karşı yeni bir adım” dedi. Kazak lider Nursultan Nazarbayev ise buna verdikleri önemi “Fanatik, terörist ve uyuşturucu tacirlerinin saldırını bertaraf edeceğiz” diye dile getirdi. Tatbikatta ağır silahlarla iki senaryo uygulanıyor; Birinde atlı uyuşturucu tacirleri, diğerinde kimya fabrikasını ele geçiren teröristler hedefte. Güce karşı çıkan Beyaz Rusya ve Özbekistan tatbikata sadece bakan gönderdi.
Asya steplerinde bu olurken ABD füze planlarını ilerletmenin derdinde. ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Alexander Vershbow dün Varşova’da Polonya Savunma Bakan Yardımcısı Stanislaw Komorowski’ye yeni planın ayrıntılarını sundu. Komorowski, ABD’nin 2010’da Patriot yerleştireceğini söylerken ABD Savunma Bakanı Robert Gates, 2015 itibarıyla Patriot’ların yanı sıra yeni SM-3 füzelerini Polonya ve Çekya’ya kurulacağını belirtti. (Dış Haberler)