Ataşenin ölüm sırrı çözülemiyor

Güney Kıbrıs'ta perşembeden beri kayıp olan ABD Büyükelçiliği askeri ataşesi Yarbay Thomas Mooney'nin cesedi bulundu, ama ölümü üzerindeki esrar perdesi kalkmadı.

LEFKOŞA - Güney Kıbrıs'ta perşembeden beri kayıp olan ABD Büyükelçiliği askeri ataşesi Yarbay Thomas Mooney'nin cesedi bulundu, ama ölümü üzerindeki esrar perdesi kalkmadı. Önceki gün Lefke'de dağlıkbölgede ulaşılan cesede, otopsiyi, Rum adli tıpçıları ile KKTC'ye yasadışı geçişleriyle nam salan Avrupa Parlamentosu vekili Marios Matsakis yaptı. ABD yetkililerinin de hazır bulunduğu otopside, 'Boyundaki şahdamarının kesilmesinden kaynaklanan kanamaya bağlı ölüm' sonucuna varıldı.
Not, CD ve evraka elçilik el koydu
Atsa-Orkonda yolu yakınında bulunan cesedin çürüyüp vahşi hayvanlarca parçalandığı, diş kayıtlarından kimlik tespiti yapıldığı belirtildi. Rum basını, kilitli kordiplomatik plakalı aracın 150 metre ötesinde bulunan cesedin sol elinde ustura tuttuğunu, vücudunun çeşitli yerlerinde kesikler olduğunu aktardı. Mooney'nin üzerinde bulunan not ve CD ile arabasında bulunan evrak çantasına, Rum polisi göremeden, ABD elçilik yetkililerinin el koyduğu belirtildi.
Rum basınına göre, elçilik çalışanları psikolojik sorunu olmasa da 45 yaşındaki ateşenin intiharından şüpheleniyor. Elçilik Mooney'nin ölümünün 'kişisel trajedi olduğunu, siyasi ve güvenlikle ilgili yanı bulunmadığını' duyurmakla yetindi. İstanbul Kara Harp Akademisi mezunu olan Mooney'nin, KKTC'ye Harp Akademisi brövüsi takarak geçmesi, çok iyi Türkçe konuşması ve yakın ilişkileri nedeniyle TSK'da çok sevildiği belirtildi. (Dış Haberler)