Ateş kesilmiyor, İsrail durmuyor

Ateş kesilmiyor, İsrail durmuyor
Ateş kesilmiyor, İsrail durmuyor

İsrail bombalarıyla yerle yeksan olan Gazze?de 21 günde 4 bin bina tamamen yıkıldı, 20 bin bina hasar gördü. 11 okul binası ile yollar, köprüler yok edildi. FOTOĞRAFLAR: AFP, AP

İsrail, ateşkes çağrılarını dinlemeden bombardımanı sürdürüyor. Gazze'de dün üçü çocuk çok sayıda kişi öldürüldü, enkazdan 25 ceset çıkarıldı. Batı Şeria'daki protestolarda 15 yaşında bir çocuk can verdi. Hamaslı bakan Siyam'ın cenazesi intikam yeminleriyle kaldırıldı

Filistinli çocuklar Haaretz’te
İsrail’de Medeni Haklar Derneği İsrail ordusunun saldırılarında ölen 335 çocuğun ölüm ilanlarını dün Haaretz gazetesinde ‘Yeter’ notu düşerek yayımladı.


GAZZE - Gazze Şeridi’nde önceki gün BM yardım merkezi, sivillerin sığındığı bir hastane ve medya  kuruluşlarının bulunduğu binayı vurarak Filistinlilere 27 Aralık’tan beri felaketin en büyüyüğünü yaşatan İsrail, ‘oyunun son hamlesi’ açıklaması eşliğinde 21. günde de bombardımanı sürdürdü. Vurulan bir cenaze evinde de bir kadın ve daha 13’üne bile gelmemiş beş çocuğuyla birlikte en az 10 kişi öldü.   Gazze’de dünkü saldırılarla birlikte ölü sayısı 358’i çocuk 1146’yı, yaralı sayısı 5150’yi buldu. Önceki gün bir cami, iki Hamas karakolu ve eğitim kampının da aralarında bulunduğu çok sayıda hedefi bombaladığını açıklayan İsrail ordusunun dün Gazze’nin güneyindeki Tel El Hava ve El Rimal semtlerindeki tankları Netzarim’deki eski mevzilerine çekmesinin ardından yıkıntılar arasından 25 ceset çıkartıldı. Gazze’nin en gözde iki semti önceki gün şiddetli çatışmalara sahne olmuş, aralarında Hamas’ın İçişleri Bakanı Said Siyam’ın de bulunduğu en az 50 kişi ölmüştü. Bakanlık binaları ve yabancı kuruluşların bulunduğu iki semtin altyapısı tamamen yok edildi.
Saldırılar dün de Gazzelilere soluk aldırmadı. Refah’ta bir aracı vuran İsrail füzesi iki kişiyi öldürürken, Refah’ta tank ateşiyle 14 yaşında bir kız, Beyt Lahya’da iki çocuk katledildi. Hava saldırılarında Gazze’de Halk Direniş Komiteleri’nden üç militan, Refah’ta Demokratik Cephe liderlerinden biri öldü. Han Yunus’ta yoğun borbardıman olurken kayıplar meçhul. Hamas’ın İsrail’e fırlattığı 13 roket ise iki kişinin yaralanmasına yol açtı.
Oğlu, kardeşi, koruması, bir akrabası ve dört komşusu ile öldürülen Hamas lideri Siyam’ın cenazesi ise intikam yeminlerine sahne oldu. Binlerce kişi Siyam’ın Hamas bayrağına sarılı naaşını Gazze’nin kuzeyindeki ‘Şehitlik’e omuzlar üzerinde taşırken kalabalıktan ‘Canımız, kanımız sana feda!’ sesleri yükseldi. Siyam Hamas’ın 13 bin kişilik silahlı gücünden sorumluydu. 

1.4 milyar dolarlık yıkım
Hamas’ın ‘Gazap Günü’ ilan ettiği cuma nedeniyle Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da olağanüstü önlemler alınırken, İsrail askerleri El Halil kentinde taş atarak gösteri yapan 15 yaşındaki Musab Daana’yı öldürdü.
Gazze’deki yıkım ise ürkütücü boyutlarda Filistin İstatistik Bürosu, 21 günde konut olarak kullanılan 4 bin binanın tamamen yıkıldığını ve 20 bin binanın hasar gördüğünü açıkladı. 11 okul ve üniversite binasının yıkıldığını, yollar, köprüler, elektrik hatları ve kanalizasyonun devredışı kaldığını belirten büro, maddi kaybın 1.4 milyar doları bulduğunu belirtti. BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı’nın okullarına sığınanların sayısı 26 bini geçti. 

Bolivya yargıya gidecek
İnsan hakları örgütleri, İsrail’i savaş suçuyla itham ederken İsrail’le diplomatik ilişkilerini kesen Bolivya savaş suçu ithamıyla Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne başvuruyor. Bolivya Adalet ve İnsan Hakları Bakan Yardımcısı Wilfredo Chavez, yasal süreci haftaya başlatacaklarını duyurdu. İnsan Hakları İzleme (HRW) örgütü askeri uzmanı Marc Garlasco, İsrail’in 300 metre çapında alanı yakıp yıkan 155 mm’lik top mermileri kullandığını belirtip “İsrail ayrım gözetmeyen saldırılarıyla savaş hukukunu çiğniyor” dedi. Uluslararası Af örgütü de, BM binasının vurulmasının ‘savaş suçu’ diye niteleyip soruşturma istedi.
Yabancı basını bölgeye sokmayan İsrail, bir düzine gazeteciyi önceki gün insan ve çatışma olmayan Gazze’nin tarım bölgesi Atatra’ya götürdü. Gazeteciler kendilerini tankla karşılayan komutanın BM binası, cami ve evlerden çıktığı iddia edilen silahların fotoğraflarını gösterip yaptığı açıklamayı dinledikten sonra bölgeden çıkartıldı. AP, ordunun yasağı İsrail’in güney bölgelerine genişlettiğini, bunu delen gazetecileri tutuklayıp fotoğraflarını sildiğini aktardı. (Dış Haberler)