Ateşkes bilmecesi

Ateşkes bilmecesi
Ateşkes bilmecesi
İbrahimi, "Esadbayram ateşkesini kabul etti" derken, Şam "Son karar perşembe verilecek" açıklaması yaptı. Muhalifler ise "Önce Suriye güçleri silah bıraksın" dedi.

BM-Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar el İbrahimi, Suriye yönetiminin Kurban Bayramı süresince silahlı muhaliflerle geçici ateşkesi kabul ettiğini duyururken Suriye Dışişleri Bakanlığı nihai kararın bugün verileceğini duyurdu. Bakanlıktan dün yapılan açıklamada, “Ordu Kurban Bayramı’nda askeri operasyonların durdurulması üzerinde çalışıyor ve kararını perşembe açıklayacak” denildi. Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ise önce hükümet güçlerinin ateşi kesmesi gerektiğini belirtti. Türkiye ’deki ÖSO Askeri Konseyi Komutanı Mustafa el Şeyh’in, “Esad ateşi keserse ÖSO da ateşkese uyacak. Ancak birçok defa yalan söylediler. Öyle bile söylese rejimin anlaşmaya uyması imkânsız” şeklindeki sözleri ateşkes umuduna gölge düşürdü.
Mısır’ın başkenti Kahire’de dün Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el Arabi’yle görüşmesi sonrası konuşan İbrahimi ise “Şam’a yaptığım ziyarette Suriye hükümetiyle Kurban Bayramı süresince ateşkes konusunda anlaşmaya vardık. Şam yönetimi bu konuda kısa süre içinde yazılı açıklama yapacak” dedi.

Muhalefet kabul etti

Görüştüğü bazı muhaliflerin de ateşkese sıcak baktığını kaydeden İbrahimi, “İrtibat kurabildiğimiz diğer grupların, savaşan örgüt liderlerinin büyük bölümü de ateşkesi kabul etti” diye konuştu. Ateşkesin kaç gün süreceği konusunda açıklama yapmayan İbrahimi, anlaşma başarılı olursa daha uzun süreli ve etkili bir ateşkes sağlamayı umduklarını ifade etti.
Ateşkes önerisini önceki haftalarda yaptığı Tahran ve Bağdat ziyaretlerinde ortaya atan İbrahimi, geçen hafta sonunda Şam’da önce Dışişleri Bakanı Velid Muallim’le ardından da Esad’la görüşmüştü. ÖSO içinde bazı gruplar öneriyi reddetmiş, Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Abdulbasid Seyda ise, ‘Kurban Bayramı’nda çatışmaların durmasını umduklarını, ama ordu saldırıları sürdürürse karşılık verileceğini’ söylemişti. İbrahimi’nin selefi Kofi Annan’ın barış planı kapsamında nisanda başlayan ateşkes başarısız olmuştu.

Rusya: Muhaliflere sivil uçaklarla Amerikan silahları taşınıyor
Türkiye’nin Suriye Havayolları’na ait yolcu uçağını indirmesi ve önceki gün de Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un “ Ankara ’dan uçakta silah bulunmadığına dair açıklama bekliyoruz” demeci vermesi ardından Moskova’dan ‘Suriye muhalefetine füze ulaştırıldığı’ iddiası geldi. Rus Genelkurmay Başkanı Nikolay Makarov, “Militanların dış kaynaklı taşınabilir uçaksavar füze sistemlerine sahip olduğuna ve bunlar arasında ABD yapımı Stinger’lerin de bulunduğuna dair elimizde güvenilir bilgi var” ifadesini kullandı. Makarov, “Bunları muhalefete kimin ulaştırdığının bulunması gerek” derken, muhaliflerin bu füze ve sistemleri çok farklı ulaşım yollarıyla tedarik edebildiğini kaydedip “Sivil havacılık da dahil tüm ulaşım yolları kullanılıyor. Bu, ciddi bir konu” deyip ABD’ye yüklendi: “ABD, Suriye’deki muhalefetin aralarında Stinger füzelerinin de olduğu silahları nereden aldığı konusuna ısrarla girmek istemiyor. Washington bu silahların kaçakçılar tarafından bölgeye taşındığı tezini savunuyor.”