'Ateşkes Mısır'dan, denetim Türkiye'den'

'Ateşkes Mısır'dan, denetim Türkiye'den'
'Ateşkes Mısır'dan, denetim Türkiye'den'

Lübnanlı Şiiler dün aşure törenleri sırasında düzenlenen gösterilerde ellerinde Lübnan?ın yanı sıra Filistin bayrakları taşıdı. FOTOĞRAF: AFP

Sarkozy, Mısır ile Fransa'nın ateşkes önerisini İsrail ile Filistin Özerk Yönetimi'nin kabul ettiğini önü sürdü ama Hamas'ı anmadı. Ateşkesi denetleyip Hamas'ı silahsız tutacak uluslararası güçte Türkiye'ye öncü rol biçiliyor

KAHİRE/PARİS/KUDÜS - İsrail Gazze için Mısır’ın sunduğu ateşkes önerisini değerlendirmeye alırken, Ortadoğu turuna çıkmış Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, dün Hamas’ı anmadan tarafların ateşkesi kabul ettiğini öne sürdü. Türkiye’ye ise olası ateşkesi denetleyecek uluslararası gücü oluşturma rolü biçiliyor.
Ankara’da Ortadoğulu bir diplomat, Gazze kuşatmasının kalkması karşılığı, İsrail’in ateşkes için koşul kıldığı Mısır sınırındaki tünellerden Hamas’ın silah edinmesini önlemek için düşünülen uluslararası gözlem gücünün oluşturulmasında Türkiye’ye görev verilebileceğini söyledi. “Ortadoğu’da yer aldığı barış misyonları düşünülürse Türkiye en iyi seçenek” diyen diplomat, bu gücün sorumluluklarının henüz tanımlanmadığını kaydetti. İsrail’in Ankara Büyükelçisi Gabby Levy de  Gazze’ye uluslararası bir barış gücünün konuşlandırılmasını olası bir düzenlemenin şartı olarak gördüklerini ve bu gücü Türkiye’nin oluşturmasını memnuniyetle karşılayacaklarını söyledi. 

‘Esad da destekliyor’
Mısır’ın ateşkes önerisi ise şöyle: ‘Derhal ateşkes ilan edilecek, bu sürede Gazze’ye insani yardım için güvenli koridorlar açılacak, Mısır’a nihai ateşkes çabalarını sürdürmesi için zaman tanınacak, sınırın korunması, geçiş noktalarının açılması ve ablukanın kaldırılması için acilen toplantı yapılacak’. Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’ten Kahire daveti alan İsrail Başbakanı Dün İsrail güvenlik kabinesi savaşın üçüncü operasyonunda ‘taarruz’un genişletilmesini’ kararlaştırırken Savunma Bakanı Ehud Barak “Mısır önerisinin detayları üzerinde çalışmalıyız” dedi. Sarkozy ise adını ‘Fransız-Mısır planı’ diye koyduğu ateşkes önerisinin İsrail ve Filistin Yönetimi’nin kabul ettiğini söyledi. Savaşan taraf Hamas olsa da Sarkozy’nin Mahmud Abbas liderliğindeki Filistin Yönetimi’ni anması dikkat çekti. Fransız bir yetkili de, dört ya da beş gün içinde Mısır ile İsrail arasında sınırların güvenliği konusunda anlaşma sağlanabileceğini İsrail’in sekiz gün içinde Gazze’den çekileceğini savundu.  Ancak Ehud Olmert’in sözcüsü Mark Regev, İsrail’in ancak Hamas’ın yeniden silahlanması ve roket atışlarını önleyecek bir ateşkesi kabul edebileceğini yineledi. 

‘Kalıcı ateşkes olmaz’
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanı Ahmet Davutoğlu’nun ikna için seferber olduğu Hamas cephesinde politbüro başkan yardımcısı Musa Ebu Marzuk, barış önerileri üzerinde çalıştıklarını teslim etse de İsrail ile kalıcı ateşkesi reddettiklerini söyledi.

Babacan’ın ilk mesaisi
Dışişleri Bakanı Babacan ise önceki gün New York’ta BM Güvenlik Konseyi’nin geçici üyesi olarak Türkiye’yi temsil ettiği ilk toplantıdaki konuşmasında Ortadoğu’ya barış, güvenlik ve istikrar gelmesine yardımcı olmak için aktif diplomasi yürüttüklerini anlatıp İsrail’i derhal saldırıları durdurmaya davet etti. (Dış Haberler)