Ateşkes tamam ambargoya devam

Ateşkes tamam ambargoya devam
Ateşkes tamam ambargoya devam
Mısırlı kaynaklar Hamas'ın Gazze'ye ambargonun kalkması şartını reddeden İsrail'le dün ateşkes anlaşmasının sağlandığını açıklandı.

Filistin ve İsrail arasında 8 gündür süren savaşın sonlanması için ABD devreye girirken dün Mısır’dan “Ateşkes anlaşması sağlandı” açıklaması geldi. İsrailli kaynaklar ise Filistinlilerin en kritik şartı olmasına rağmen ambargonun kalkmayacağını belirtti.

Mısır arabuluculuğunda ateşkes için görüşmeler dün gün boyu sürerken ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İsrail, Batı Şeria ve Mısır’da uzlaşma aradı. Kudüs’te önceki gece İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’yla görüşen Clinton, İsrail’e bağlılıklarının ‘kaya gibi sağlam’ olduğunu, ancak bölgede tansiyonun düşmesini istediklerini belirterek “ABD önümüzdeki günlerde bölgedeki müttefiklerle İsrail halkının güvenliğini sağlayacak kalıcı bir sonuca ulaşmaya çalışacak” dedi. Netanyahu da Gazze’den roket atışları durursa diplomatik yollarla uzun vadeli bir çözüm bulunmasını tercih ettiklerini, ancak bu olmazsa İsrail’in halkını korumak için her şeyi yapacağını söyledi. Clinton Kudüs’te ateşkes için İsrailli yetkililerle görüşmeye giden BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’la da bir araya geldi. Clinton dün temaslarını önce Batı Şeria ardından Mısır’da yürüttü. Ramallah’ta Clinton’la görüşen Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, Clinton’ın Mısır ziyareti sırasında ateşkes umduğunu söyledi. Ramallah’taki onlarca Filistinli ise Abbas’ın Clinton’la görüşmesini protesto etti. İsrail’in Birşeva kentinde ise Yahudiler ateşkes görüşmelerine karşı gösteri düzenledi. Kudüs’ün ardından Ramallah’ta Abbas’la, Kahire’de Mursi ile görüşen Ban da “Ateşkes için üzerinde çalışılması gereken çok detay var” dedi.

Anlaşma neden tıkandı? 
Hamas yetkililerinden İzzet el Rişak, İsrail’in ateşkesin kalıcı olup olmayacağı konusunda bir teminat vermemesinin en büyük engel olduğunu söyledi. İsrailli bir kaynak ise Hamas’ın ambargonun tamamen kaldırılması talebi konusunda anlaşmazlığın sürdüğünü vurguladı. Londra merkezli El Hayat gazetesi ise İsrail’in Filistin’in şartlarını görüşmeden önce ‘iyi niyet’ sınavı olarak 90 günlük bir zaman istediğini, Hamas’ın bunu reddettiğini yazdı. Gazeteye göre Hamas’ın Mısır sınırındaki Refah Kapısı’nın açılması talebine karşı İsrail de yeraltı tünellerinin tamamen kapatılmasını şart koşuyor.

İsrail gazetesi Yedioth Ahronoth’a göre ise anlaşma taslağı 72 saat süreyle ateşkese gidilmesini, ardından uzun vadeli bir anlaşma için masaya oturulmasını öngörüyor. Buna göre İsrail ateşi kesecek, Filistinli liderlere yönelik saldırıları dururacak ve Gazze’ye ambargoyu hafifletme konusunda taahhütte bulunacak. Hamas da roket saldırılarına son verecek ve diğer örgütlerin de bunu yapacağını garanti edecek. Ancak Yediot Aharonot’ta yer alan bir analizde İsrail’in ateşkes anlaşmasına varmadan tek taraflı olarak ateşi kesebileceği belirtildi. Belirsizlik bu minvalde sürerken dün akşama doğru Mısırlı ve Filistinli kaynaklar ateşkes için mutabakata varıldığını duyurdu. Tel Aviv’den ise temkinli açıklamalar geldi. Bu arada Başbakan Tayyip Erdoğan ’ın İsrail’e yönelik terör devleti suçlamasının ABD’de yankıları sürüyor. ABD Dışişleri Sözcüsü Victoria Nuland, “ Türkiye ’den gelen bazı aşırı sert söylemleri hiç yararlı görmüyoruz. Bu görüşlerimizi Türk yetkililere net şekilde aktardık” dedi. (KUDÜS-KAHİRE/AP-REUTERSS-EL CEZİRE)

Anlaşma şartları

*İsrail, suikastler dahil Gazze’ye tüm kara, deniz ve hava saldırılarını durduracak.

*Filistinli gruplar İsrail’e roket atışlarını ve sınır saldırılarını sona erdirecek.

*Sınır kapılarının açılması, mal ve insanların sınırlardan serbestçe geçmeleri, sınır bölgelerindeki insanların hedeflenmesinden kaçınılması ve bunların uygulanmasına ilişkin prosedürler ateşkes üzerinden 24 saat geçtikten sonra ele alınmaya başlanacak.

*Taraflar ateşkes konusunda Mısır’a karşı sorumlu olacak. İhlal durumunda, taraflar devreye girmesi için Mısır’a bilgi verecek.

Tel Aviv’e bomba şoku
 
Hamas ve İsrail arasında dün ateşkes pazarlıkları olurken saldırılar tüm şiddetiyle devam etti. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve BM Genel Sekreteri Ban Ki- mun, ateşkes için görüşmeleri sürdürürken Tel Aviv’in merkezinde bir otobüse düzenlenen bombalı saldırı sonucu 3’ü ağır 17 kişi yaralandı. İsrail’in savunma bakanlığına yakın bir noktada düzenlenen saldırıyla ilgili İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun sözcüsü Ofir Gendelman “Bu bir terörist saldırısıdır” dedi. Saldırıyı El Fetih’in askeri kanadı El Aksa Şehitleri Tugayı üstlendi. Hamas sözcüsü Sami Ebu Zuhri “Hamas, saldırıyı kutsuyor ve saldırıyı İsrail katliamına doğal bir tepki olarak görüyor” açıklamasını yaptı. Polisin ilk yaptığı açıklamada saldırının intihar saldırısı olabileceği söylendi. Polis patlayıcıyı kimin yerleştirdiğini araştırıyor.
Altyapı tahrip edildi

Operasyonlar birinci haftasını doldururken İsrail Gazze’yi bombalamaya devam etti. İsrail ordusu, önceki gün gece boyunca 100’den fazla noktanın vurulduğunu kaydetti. Köprüler dahil özellikle Gazze’nin altyapısı hedef alındı. İsrail’den gelen füzelerin iki kez AFP’nin binasına isabet etmesi sonucu 1 çocuk öldü. Ordu Gazze’den 16 roket atışının İsrail’in güneyine isabet ettiğini, 12 roketin de havada önlendiğini belirtti. Operasyonların başlamasından bu yana Gazze’den 1500 roket atıldığı aktarıldı. 1’i asker 5 kişi öldü. İsrail’den Gazze’ye düzenlenen saldırılarda dün en az 9 kişi ölürken kayıplar 146’ya ulaştı. İsrail uçaklarının Gazze’deki bazı bölgelerde Filistinlilere evlerini boşaltmaları uyarısında bulunmasının ardından 10 bin Gazzelinin BM okullarına sığındığı açıklandı. {GAZZE-TEL AVİV/AP-REUTERS}