'Atılan adımlar diasporaya kurban gitmesin'

'Atılan adımlar diasporaya kurban gitmesin'
'Atılan adımlar diasporaya kurban gitmesin'

Dün Davos?taki ?Büyük Oyun Yeniden? adlı panel vesilesiyle Erdoğan, Aliyev ve Nalbandyan birlikte poz verdi. Olaylı Gazze panelinden sonra da Sarkisyan ile 20 dakikalık görüşma yaptı. FOTOĞRAF: AFP

Erdoğan Davos'ta Azeri ve Ermeni liderlerle görüştü. Erivan'la sorunları bir an önce çözme vurgusu yapan Erdoğan, 'Bu adımlar diasporaya kurban verilirse yazık olur' dedi

DAVOS - İsviçre’nin Davos kasabasındaki Dünya Ekonomik Forumu, Türkiye açısından Ermenistan’la diplomatik açılıma bir halkanın daha eklendiği mini zirveye dönüştü. Başbakan Tayyip Erdoğan önceden planlanmasa da Erivan’la başlatılan diyaloğu ilerletmek için Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan’la görüşmeler yaptı. Erdoğan Sarkisyan’ın yerini Dışişleri Bakanı Eduard Nalbandyan’a bıraktığı ‘Büyük Oyun Yeniden’ konulu panelde, Ermeni lobisinin engelleme çabalarına fırsat vermeden Erivan’la sorunları bir an önce çözmeyi hedeflediklerini belirtip, “Eğer diasporaların çalışmalarına bu atılan adımlar kurban edilirse yazık olur” dedi. 

‘Yalnız bırakmayız’
Sarkisyan’la teması öncesinde Erivan samimi davranırsa ilişkilerde yol haritası belirlenebileceği mesajı veren Erdoğan, beklentisini “Biz umutluyuz ama Ermenistan tarafı ne kadar umutlu onu bilemiyorum. Temennimiz daha ileri gitmemiz” diye aktardı. Erdoğan, Aliyev ile görüşmesi sorulunca Dağlık Karabağ’daki müzakereleri anımsatıp şöyle dedi: “Hiçbir zaman Azerbaycan’ı yalnız bırakamayız. Konularımız bir yerde Azerbaycan ile ilintili. Burada da Ermenistan’ın gerekli anlayışı göstermesi lazım. Yani direkt konumuz, Türkiye-Ermenistan arasında değil. Tüm bunlara rağmen alt düzeyde yapılmış çalışmalarda Ermenistan eğer samimi davranış ortaya koyarsa görüşme bir yerde yol haritasını belirleyebilir.”
Başbakan, Nalbandyan’ın da katıldığı forumdaki konuşmasında ise Türkiye’nin AB sürecinin 2009’da hızlandırılıp kararlılıkla devam ettireceğini aktarırken, Kafkasya’da da her ülke gibi diğer ülkelerle karşılıklı çıkarlarını da dikkate alarak kendi hesapları doğrultusunda hareket ettiğinin altını çizdi. 

‘Göbeğimizi biz keseriz’
Kafkasya Platformu çerçevesinde Ermenistan’ı da içeren inisiyatif başlatmaları ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Erivan ziyaretini anımsatan Başbakan, “Bütün hedefimiz bölgenin menfaatlerini müşterek ele alalım. İstikrarlı bir huzur bölgesi olsun. Ne Azerbaycan’ın Ermenistan ile mevcut durumu devam etsin. Ne Türkiye’nin Ermenistan ile, ne Rusya’nın Gürcistan’la” diye konuştu. Türkiye’nin bütün hedefinin bölge barışına katkı olduğunun altını çizen Erdoğan, “Türkiye, Ermenistan ilişkilerinde tarafların cesaretle adım atması lazım. Eğer diasporaların çalışmalarına bu atılan adımlar kurban edilirse yazık olur” vurgusu eşliğinde şöyle dedi: “En büyük sıkıntı burada, diasporalar durmuyor, çalışıyor. Niye? Bu adımlar atılmasın diye. Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz, başkasını bu işe sokmayacağız. Onun için bazı jestler yaptık, bu jestler karşılıklı yapılsın ve bu işi bir an önce bitirelim, çözelim.” (aa)