Atina Babacan'ın azınlık çıkışına tepkili

Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın Yunanistan ziyaretinin sonunda gittiği Batı Trakya'da 'Türk azınlığın kimliğinin tanınmasından korkulmaması gerek' mesajı vermesi Atina'da tepkiyle karşılandı.
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın Yunanistan ziyaretinin sonunda gittiği Batı Trakya'da 'Türk azınlığın kimliğinin tanınmasından korkulmaması gerek' mesajı vermesi Atina'da tepkiyle karşılandı. Babacan'ın 'Türk kimliği'ni anması, Yunan yargısınca içinde 'Türk' kelimesi olduğu için kapatılan Gümülcine Türk Gençler birliği lokali ile Atina4nın tanımadığı azınlık tarafından seçilmiş müftü İbrahim Şerif'i ziyareti ile Türk azınlığın haklarını AİHM'de araması gerektiğini söylemesi Türkiye aleyhtarı rüzgârlar estirdi.
Kumuçakos: Avukata ihtiyaç yok
Başbakan Kostas Karamanlis'in 48 yıl sonra ilk Yunan Başbakanı olarak ocağın son 10 günü Ankara'ya yapacağı ziyaret öncesi, Babacan'ın ziyareti Yunan basınında manşete çıkarıldı. Mega televizyonunun İstanbul muhabiri Andrea Rombopulos'un dövülmesi olayı da eklenince Atina'da tepkiler doruğa çıktı. Etnos gazetesi 'Babacan'dan Trakya show, Elefteros Tipos 'Babacan'ın ziyaretindeki gündemi büyük sorun yarattı' dedi Ta Nea ise 'İstanbul'da sopalarla şüpheli saldırı' başlıklı haberinde, Yunan Dışişleri'nin Babacan ziyaretinden düş kırıklığına uğradığını yazdı. Dışişleri sözcüsü Yorgos Kumuçakos ise "Yunanistan, Trakya'daki Müslüman Yunan vatandaşları için uluslararası anlaşmalar ve Lozan çerçevesinde tam eşitlik ve eşit vatandaşlık siyaseti uyguluyor. Müslüman Yunanlıların avukata ihtiyacı yok. Trak ya'daki bu gerçeği Türkiye'de herkes idrak etmeli" dedi.