Atina da Kahire ile petrol temasındaymış

Doğu Akdeniz'deki çalışmalar bölgede 6 ile 8 milyar varil ham petrol rezervleri bulunduğuna işaret ederken, Kıbrıs Rum Yönetimi'nden başka Yunanistan'ın da Mısır ile...
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Doğu Akdeniz'deki çalışmalar bölgede 6 ile 8 milyar varil ham petrol rezervleri bulunduğuna işaret ederken, Kıbrıs Rum Yönetimi'nden başka Yunanistan'ın da Mısır ile 'münhasır ekonomik bölge' anlaşması için görüşmeler yaptığı ortaya çıktı. Bu görüşmeler Atina'nın anlaşmaya Kaş'ın karşısında yer alan Meis Adası'nı ekleme çabası yüzünden çıkmaza girmiş. Mısır, hem Türkiye'nin tepkisi, hem de Meis'in anlaşmaya dahil edilmesi halinde kıta sahanlığından yararlanma hakkını içeren münhasır ekonomik bölge sınırlarında saha kaybına uğrayacağı için anlaşmaya yanaşmamış.
To Vima gazetesine göre, Ankara, Kahire'ye girişimde bulunarak Atina ile görüşmelerden Meis'in çıkarılmasını şart koştu. Konu Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün geçen ay Mısırlı meslektaşı Ahmed Abdül Geyt'le görüşmesinde de gündeme geldi. Türkiye, kapalı bir deniz olan Ege'de uluslarası hukukun geçerli olamayacağını, adaların da kıta sahanlığı bulunmadığını anımsattı.
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı kaynakları sessiz kalırken, görüşmelerin ilerlemediği belirtiliyor. Bu arada Türkiye'nin tepkisinin de yeni olmadığı, 30 Kasım 2006'da Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Yorgos Yenimatas'ın Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak Mısır'la görüşmelerin kesilmesinin istendiği Kathimerini gazetesinin bir haberinde satır aralarında yer almış.
Kırmızı telefon çaldı mı?
Öte yandan Yunan basını Türk savaş gemilerinin Akdeniz'e açıldığı iddiaları üzerine Türk ve Yunan genelkurmay başkanları Panayotis Hinofotis ile Yaşar Büyükanıt arasında telefon görüşmesi yapıldığını iddia etti.