Atina Obama'nın Türkiye ilgisinden ötürü şokta!

Atina Obama'nın Türkiye ilgisinden ötürü şokta!
Atina Obama'nın Türkiye ilgisinden ötürü şokta!

Etnos, ?Obama Ankara?ya demir atıyor? diye yazdı.

Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın Ankara ziyareti ile Başkan Barack Obama’nın nisanda Türkiye’ye gideceğini duyurması Atina’da düş kırıklığı yarattı. Yunan Başbakanı Kostas Karamanlis Obama’dan bir türlü randevu alamazken yeni ABD yönetimin Yunan başkentini es geçilmesi ‘soğuk duş’ oldu. Yunan dışişleri çevreleri ‘Yeni ABD yönetimini bölgeye gelen üst düzey yetkililerin Ankara ve Atina’yı birlikte ziyaret geleneğini bozmasına’ dikkat çekti.
Yunanistan Obama’nın başkan seçilmesi öncesi gerek Ege gerekse Kıbrıs’a dair mesajlarından, Dışişleri Bakanı Dora Bakoyani’nin de AGİT dönem başkanı sıfatıyla Türk meslektaşı Ali Babacan’dan önce gayrı resmi de olsa Clinton ile Washington’da görüşmesinden umutlanmıştı. Bakoyani, iki hafta önceki görüşmesinde Türkiye’nin Ege’deki tahrikkâr eylemlerinin ‘kaygı uyandırdığını’ söylemiş, Clinton ise ‘konuya bakacağını’ belirtmişti. Bu temasın mürekebi kurumadan, Clinton’un Ankara ziyareti ve açıklamaları geldi. ABD’li bakanın Ankara temasları Atina’da ‘Ege için Türkiye’ye baskı yapmadı. Kıbrıs içinse Türk terminolojisi ile konuştu’ diye yorumlandı. Obama ziyareti ise ‘Türkiye’nin bölgedeki öneminin artacağına kanıt’ sayıldı.
Rahatsızlığı Yunan gazeteleri şöyle duyurdu: Elefteros Tipos ‘Türkiye-ABD (yine) müttefik..Yunan diplomasisinde şok’. Etnos ‘Beyaz Saray, Türkiye’nin bölgede yeni stratejik rol üstlenmesini istiyor’. Ta Neai ‘Obama Türkiye’ye yatırım yapıyor, Atina’yı es geçiyor’. Elefterotipia, ‘Obama Ankara’ya göz kırpıyor. Yeni ABD yönetimi 100 gününü tamamlamadan Clinton ve Obama ziyaretleriyle Erdoğan hükümeti ile çok yönlü ve imtiyazlı işbirliği niyetini ortaya koydu’.