Atina ve Rumların AB mutabakatı

Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis ile Kıbrıs Rum Cumhurbaşkanı Dimitris Hristofyas, Türkiye-AB ilişkileri için iki konuda mutabakata vardı. Yunan ve Rum medyasına göre mutabakat şöyle: 
1- Rum havaalanları ve limanlarının tanınmasına dair Türkiye-AB ek protokolünde öngörülen maddelerin gözden geçirilececeği aralıktaki AB toplantısında Türkiye’yi veto etmemek. Britanya’nın Kıbrıs’ta müzakereler sürerken, Türkiye’nin ek protokolden kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmesi için bir yıl fazla süre tanınması önerisi benimsendi. 
2. Türkiye-AB müzekerelerinde, Türkiye’nin Akdeniz’de Rum ekonomik çıkar bölgesini tanınamaması halinde enerji faslının açılmasının engellenmesi. Rum vetosunun devamı anlamına gelen bu kararda Atina’nın ön plana çıkmaması kararlaştırıldı.
Karamanlis, Rumların Annan Planı’na ‘Hayır’ deyişlerinin 5. yılına denk gelen Güney Kıbrıs ziyaretinde Rum parlamentosundaki konuşmasında da Türkiye’ye mesajlar yolladı. Karamanlis “Ankara, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin (Rum kesimi) dayanıklı ve egemenlik haklarını kullanmakta kararlı olduğunu idrak etmeli. Kıbrıs AB üyesidir” dedi. Türkiye ve Kıbrıslı Türklerin ‘ayrı halklar’ ve ‘kurucu devletler’den söz etmekteki ısrarının ‘boşuna ve kabul edilmez’ olduğunu, konfederasyon çabalarının geçmişte başarısızlığa uğradığını anımsatan Karamanlis “Kimse kendini kandırmasın. Böbürlenmek kötü bir danışmandır” dedi.