Atina'da iki eski düşmanın seçim yarışı

Atina'da iki eski düşmanın seçim yarışı
Atina'da iki eski düşmanın seçim yarışı

Dora Bakoyani?nin babası Miçotakis, Samaras?ı kabinesinden kovmuştu.

Yunanistan'da erken seçim mağlubu Yeni Demokrasi, liderini seçmek için yarın sandığa giderken, Bakoyani ile rakibi Samaras sıkı rekabette. Samaras birkaç puan önde
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Yunanistan’da, 5.5 yıl sonra 4 Ekim erken genel seçimlerinde en kötümser tahminlerin de ötesinde yüzde 10.5’luk bir farkla iktidarı sosyalist Pasok’a teslim ederek muhalefete düşen merkez sağcı Yeni Demokrasi (ND) bugün yeni liderini seçiyor.
Yeni lideri partinin tabanı, yani ND seçmenleri belirleyecek. Dışişleri eski bakanı Dora Bakoyani, dışişleri (1990-1992) ve kültür (2009) eski bakanı Andonis Samaras ile Selanik Valisi Panayotis Psomiadis, ağır seçim yenilgisi sonrası istifasını açıklayan ve liderlik yarışında tarafsız kalan Kostas Karamanlis’in koltuğuna aday. Üç adaydan herhangi biri yüzde 50 oyu toplayamazsa seçim önümüzdeki Pazar en fazla oy alan iki aday arasında tekrarlanacak. Psomiadis’in seçilme şansı bulunmuyor. Anketlerde Samaras yüzde 2-5 arasında önde. Bakoyani’nin ise seçime katılımın yüksek olması halinde şansı bulunuyor. Türkiye konusunda sert tutumu ile bilinen Samaras 1993’te dışişleri bakanı iken, Bakoyani’nin babası Başbakan Kostas Miçotakis tarafından kabineden kovulmuştu. Birkaç vekil yanına alıp ND’den istifa eden Samaras, Miçotakis hükümetinin iktidardan düşmesine yol açmıştı. ‘Siyasi Bahar’ adıyla kurduğu parti ise birkaç yılda dağıldı. Samaras’ın ND’ye dönüşü 2007’de gerçekleşti. Bakoyani yarın ND liderliği için çarpışacağı rakibinin, babasını iktidardan etmesini affetmedi. Samaras ise “Ben ND’den değil Miçotakis hükümetinden ayrıldım” diyerek kendini savundu. 
Dora, seçim yarışının başında kesin favori gösterilse de geçen 50 gün içinde ND tabanında ‘Partinin kurucusu (1974) Konstantinos Karamanlis’in yeğeni lider oldu sonuçlarını gördük. Şimdi Miçotakis’in kızı mı başımıza gelecek’ görüşünün güçlenmesiyle zemin yitirdi. ND’nin bazı ağır topları Samaras’dan yana tavır koydu. Bakoyani liberal kanattayken Samaras geleneksel sağı temsil ediyor. Gözlemciler, ND’de yeni liderin ikinci turda belirleneceğinde ve kim seçilirse seçilsin partinin parçalanma tehlikesinin büyük olduğunda birleşiyor.