Atina'daki ABD Büyükelçiliği roketle vuruldu

Yunanistan'ın başkenti Atina'nın merkezindeki ABD Büyükelçiliği'ne dün sabah saat 05.58'te roket saldırısı düzenlendi. Şiddetli patlamayla sarsılan elçilik binasında maddi hasar oluşurken, ölen veya yaralanan olmadı.
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Yunanistan'ın başkenti Atina'nın merkezindeki ABD Büyükelçiliği'ne dün sabah saat 05.58'te roket saldırısı düzenlendi. Şiddetli patlamayla sarsılan elçilik binasında maddi hasar oluşurken, ölen veya yaralanan olmadı. Sorumluluğu 1975'ten 2002'deki dağılışına dek Türk, Amerikan ve Britanyalı diplomatlara saldırılar düzenleyen 17 Kasım Örgütü'nün devamı niteliğindeki 'Devrimci Mücadele' adlı sol örgüt üstlendi.
Büyükelçilik yetkililerinin bir saat sonra binaya girmesine izin verdiği Yunan polisi, Rus malı 2.65 mm. çapındaki tanksavar roketinin 30 metre ötedeki inşaat alanından fırlatılmasıyla düzenlendiğini kaydetti. Roketin hedefinin ön cephedeki elçilik amblemi olduğu, ancak üçüncü kattaki pencereye isabet ettiği belirtildi. Roket parçaları, Büyükelçi Charles Ries'in ofisinin de bulunduğu üçüncü kattaki tuvalette bulundu. Camların kırılıp duvarların delinmesine yol açan saldırının ardından bina ve çevresi kordona alındı. Saldırıyı soruşturması için kurulan özel görev gücünün başkanlığına Başbakan Kostas Karamanlis'in emriyle 17 Kasım'ın çökertildiği dönemde anti-terör biriminin başında olan Stelyos Syrros getirildi. Görev gücü, güvenlik ve trafik kameralarının kayıtlarını inceliyor.
Kamu Düzeni Bakanı Viron Polidoras, saldırı sorumluluğunu bir güvenlik şirketini iki kez telefonla arayan bir kişinin 'Devrimci Mücadele' adına üstlendiğini açıkladı. Polidoras, "Bu, muhtemelen yerel bir terör faaliyeti. Ülkemizin ilişkilerini zedelemeyi amaçlayan sembolik bir girişim. Polis telefonun gerçekliğini araştırıyor" dedi. Reis "Bu çok ciddi bir saldırı" derken ABD Dışişleri, saldırıda herhangi bir uluslararası bağlantı olduğuna dair bilgi bulunmadığını duyurdu.
Eşi Pavlos Bakoyani'yi 17 Kasım saldırısına kurban vermiş Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni de, saldırının ardından elçiliğe gidip Ries'le görüştü. Saldırıyı kınayan Bakoyani, "Buraya Yunan halkının dayanışmasını ifade etmeye geldim. Bu tip olaylar geçmişte ülkemize siyasi, ekonomik ve sosyal açıdan pahalıya mal oldu. Tekrarlanmaması için her çabayı göstereceğiz" diye konuştu.
'En tehlikeli militan grup'
'Devrimci Mücadele' 17 Kasım'ın 2002'de çökertilince önce küçük çaplı saldırılarla adını duyurdu. Ancak polis, o tarihten beri altı saldırı düzenleyen örgütü artık 'en tehlikeli militan grup' olarak niteliyor. Örgüt, 2004 Atina Olimpiyatları öncesi bir karakola, Aralık 2005'te Ekonomi Bakanlığı'na ve geçen mayısta Kültür Bakanı Yorgos Vulgarakis'e yönelik bombalı saldırı gerçekleştirdi.