Atina'dan Üsküp'e ırkçı marş özrü yok

Yunan askerlerinin eğitimlerde Türk ve Arnavut karşıtı ırkçı marşlar söylediği ortaya çıkınca mahçup olup olayı kınayan Yunanistan, 14 yıldır 'isim kavgası' verdiği komşusu Makedonya'yla ilgili farklı tavır aldı.

ATİNA - Yunan askerlerinin eğitimlerde Türk ve Arnavut karşıtı ırkçı marşlar söylediği ortaya çıkınca mahçup olup olayı kınayan Yunanistan, 14 yıldır 'isim kavgası' verdiği komşusu Makedonya'yla ilgili farklı tavır aldı. Atina, askerlerin 'Ben Makedonum, kanım Yunandır ve Üsküp'ün Makedonya adını kullanmasını onaylayamam' sözlü marşlar söylediğini gösteren video kayıtlardan şikâyetçi olan Üsküp'ü 'bağnazlık'la suçladı. Yunan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Yorgo Kumuçakos, "Yunanistan, bağnazlığın her türünü reddeder" açıklaması yaptı.
Yunanistan, kuzeyindeki toprakların 'Makedonya' olarak anıldığı ve eski Yugoslavya topraklarında kalan bölgeye 'Makedonya' denilmesinin kendi toprak bütünlüğünü tehdit ettiği gerekçesiyle Makedonya'yı tanımıyor ve 'Eski Yugoslavya Makedonya Cumhuriyeti' olarak anıyor. İki komşu arasında son kavga, Büyük İskender yüzünden çıkmıştı. Makedonya hükümeti, geçen aralıkta Atina'nın 'Yunan', Üsküp'ün 'Makedon' saydığı Büyük İskender'in ismini başkentteki Petrovec havaalanına verince Yunanistan'da büyük yaygara kopmuştu.
Nitekim bir Yunan Dışişleri yetkilisi de, Üsküp'ün ırkçı marş şikâyetini 'Büyük İskender kavgasına' bağlayıp, "Bu şikâyetin zamanlaması, Üsküp'ün resmi adı hakkındaki tartışmada, Makedonya'nın diplomatik puanlar kazanmasına göre ayarlanmış gibi. Şikâyet, geçen kasımda çekildiği sanılan bir videoyla ilgili. Bu şikâyetin, Üsküp'ün Petrovec havaalanına Büyük İskender adını vermesinin olumsuz yankılarını etkisiz kılma amacı taşıdığını düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.