Atina'nın derdi günü Obama ve Türkiye

Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - ABD Başkanı Barack Obama’nın Türkiye’ye yapacağı ziyaret Yunan başkentinde gündemi değiştirdi. Bu ziyaret Atina’da daha şimdiden manşetlere çıktı. To Vima gazetesi ‘Obama Türkiye’de ne arıyor?’ manşetli haberinde ‘ABD’nin Türkiye’yi Yunanistan’dan daha önemli saydığını tespit eden Atina ne yapacağını bilmiyor. ABD’ni bu tavrı Türk-Yunan ilişkilerinde de etkisini gösterecektir’ değerlendirmesini yaptı. Şaşkınlık içindeki Atina’nın hazırlıksız yakalandığını yazan To Vima, deneyimli Yunanlı diplomatların ‘ABD’nin Türkiye’ye bakışında köklü bir değişiklikten’ söz ettiklerini belirti. Türk-ABD yakınlaşmasında ‘karanlık’ tek noktanın ‘Ermeni konusu’ olduğu vurgulayan gazete “Atina’yı asıl endişelendiren Obama’nın Ankara ziyaretininin açıklanma şeklidir” diye yazdı. To Vima, Washington’un tüm Ortadoğu ve Kafkaslar’da Türkiye’yi ‘kilit ülke’ gördüğünü vurguladı. 

‘Eşit mesafe politikası değişti!’
Ta Nea gazetesi ‘Obama’nın ziyareti Atina için başağrısı’ başlıklı haberinde Washington’un Obama ziyaretiyle ‘Atina ile Arkara arasında ABD’nin geleneksel eşit mesafeli politikasını’ değiştirdiğini belirtti. Elefteros Tipos ise Atina’nı resmi olarak Obama’nın Ankara’ya yapacağı ziyaretin önemini küçümsemeye çalışmasına rağmen endişe içinde olduğunu kaydetti.
Etnos gazetesi ise, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın sözcüsünün “Clinton ileriki bir tarihte Yunan başkentini ziyaret edecek” açıklamasına tepkisini ‘Zehiri altın tasta sunuyorlar’ sözleriyle dile getirdi. Kathimerini de ‘Obama Atina’yı gafil avladı’ başlığını kullandı.