Atlantik Toplumu uyardı: Türkiye vazgeçilmez müttefik

BRÜKSEL - Alman düşünce kuruluşu Atlantik Toplumu, farklı alanlarda 10’dan fazla uzmana hazırlattığı analizde, ‘Türkiye’nin önemi artmaya devam eden bölgesel oyuncu ve ABD ile AB’nin vazgeçilmez müttefiki olduğu’nda görüş birliğine varılarak “Türk dış politikasının Doğu’ya yöneldiği yorumu hatalı. ABD ve AB, Türkiye’nin artan etkisini kucaklamalı” denildi. Analizin ana hatları şöyle: 
* Türkiye’nin Ortadoğu’yla artan temasları dış politikanın çeşitlendirilmesi kapsamında değerlendirilmeli. Ankara yenice kavuştuğu bölgesel oyuncu ve arabulucu özgüveniyle ne kadar değerli bir ortak olduğunu gösteriyor. Girift devletlerin asla tek jeopolitik yönelimi olmayacağı ve tartışılabilir her eylemi Batı’ya ihanet olarak değerlendirmenin ters tepeceği akıldan çıkarılmamalı.
* Türkiye’nin İran’la ilişkilerine şüpheyle yaklaşmak yerine, iki ülkenin uzun süredir jeopolitik rakip olduğu akıldada tutulmalı. Türk-İran diplomatik bağının ikinci büyük doğalgaz rezervine erişim imkânı ile Batı’yla krizin çözümü faydalarına odaklanılmalı.
* AB’nin enerji kaynaklarını çeşitlendirmede Türkiye kilit konumda. Gazda Rusya’ya bağımlılığı azaltacak Nabucco projesinin önündeki engeller Ankara’nın hayati rolüyle ortadan kaldırılabilir. 
* ABD Afganistan, Pakistan ve Irak’ta Türkiye ile işbirliği  düzeyini artırmalı.
* Üyelik sürecinde sorun çıkararak Türkiye’yi etkileme gücünü kaybetmeye devam eden AB, Türkiye’nin katılım sürecine bağlılığını bildirmeli.
* Çözümsüzlük isteyen Rumları Türkiye’ye veto kullanacağını bile bile üye alarak Ankara için üyeliği gerçekleşmesi imkânsız bir hayale getiren AB, Kıbrıs’ın birleştirilmesinde aktif tutum belirlemeli.
* AB, Türkiye’nin katılımına karşı çıkan kamuoyunu ikna etmeli. Algıları değiştirmek için yeni atanan AB Başkanı’nın başlatacağı agresif bir kampanyaya ihtiyaç var. (aa)