'Atom bombası Hamaney'in onayını bekliyor'

TEL AVİV - İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak’ın Amerikalı muadili Robert Gates’in yanında ‘gerekirse ABD’nin verdiği silahlarla tek başlarına İran’a önleyici saldırı düzenleme’ tehdidi savurmasının ardından, Britanya’nın Times gazetesi Tel Aviv mahreçli haberinde ‘İran’ın nükleer bomba üretmek için dini liderin onayını beklediğini’ iddia etti. Batılı istihbarat kaynaklarına dayandırılan haberde, “İran savaş başlığı yapmak ve patlatmak için gereken teknolojiyi tamamladı ve ilk atom bombasını üretmek için sadece Ayetullah Ali Hamaney’in bir sözü bekleniyor” denildi.
Buna göre nükleer silahlar için gerekli uranyumu yaratacak araştırma programını 2003’ün yazında tamamlayan İran, onay geldiği takdirde bir yıl içinde atom bombası yapabilir. İki yıl önce Amerikan Ulusal İstihbarat Tahmini raporu, ABD’nin Irak’ı işgal ettiği 2003’te saldırıya uğrama korkusuyla İran’ın da nükleer silah araştırma çalışmalarını bitirdiğini belirtmişti. Ancak Times’a konuşan istihbarat kaynakları, Tahran’ın Şebab 3 füzesiyle taşıyabileceği savaş başlığını patlatmanın yolunu bulma amacına ulaştığı için programı durdurduğunu, iyi sonuçlar alınınca dini liderin bizzat durdurma kararını verdiğini iddia etti.  

‘Bir yılda hazır olur’
Hamaney onay verirse Natanz tesislerinde bunun için gereken uranyum zenginleştirme işleminin altı ay, savaş başlığını monte etmenin de bir altı ay daha alacağı öne sürülüyor. Kaynaklar, İran Savunma Bakanlığı’nın ‘çok noktalı başlatma sistemi’ diye bilinen patlatma yöntemi üzerinde çalışması için Devrim Muhafızları Konseyi üyesi Prof. Muhsin Fahri Zade liderliğinde Amad (Tedarik) adıyla gizli bir servis kurduğunu da iddia etti. Buna göre, dini lider yeşil ışık yakarsa, İran ya Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu denetçilerini ülkeden çıkarıp operasyonu bilinen tesislerde tamamlayacak ya da çöldeki gizli tesislere taşıyacak.
Gates, İsrail ziyaretinde İran’a Amerikan açılımına yanıt vermesi için eylül mühletini koymuştu. Natanz ile Arak tesislerine saldırının İran’ın nükleer programını iki-üç yıl gerileteceğini hesap eden İranlı yetkililere göre, İran 1010 kilo uranyumu yüzde 3.9 oranında zenginleştirdi ki, bu, atom bombası yapmak için
gerekli yüzde 95 oranında zenginleştirilmiş 30 kilo uranyuma ulaşmak için yeterli. (Times)