Auschwitz hırsızlığı dünyayı şoke etti

Auschwitz hırsızlığı dünyayı şoke etti
Auschwitz hırsızlığı dünyayı şoke etti

Yıllar içinde harap olan toplama kampının bir ibret abidesi olarak gelecek kuşaklara sergilenebilmesi için Almanya geçen hafta 60 milyon avroluk bağışta bulunmuştu. FOTOĞRAF: REUTERS

Polonya'da ünlü Auschwitz toplama kampının girişinde Hitler'in ünlü 'Arbeit Macht Frei: Çalışmak Özgürleştirir' yazılı demir yazı çalındı! Polonya, İsrail ve Holocaust kurbanları şokta. İnsanın insana eziyetinin bu ibretlik sembolünü neo nazilerin çaldığı sanılıyor. Yahudiler 'Yazı muhakkak bulunmalı' diyor

VARŞOVA - Nazilerin 2. Dünya Savaşı’nda Polonya’da Yahudilere yönelik soykırımı icra ettikleri toplama kamplarının en ünlülerinden Auschwitz-Birkenau’nun girişinde bulunan Hitler’in ünlü ‘Arbeit Macht Frei: Çalışmak Özgürleştirir’ yazılı olduğu demir dün sabaha karşı çalındı. Artık müze ve anıt olarak kullanılan kampın girişindeki yazının nasıl ve hangi maksatlarla çalındığı meçhulken, Polonya’nın yanı sıra İsrail ve dünya çapında Yahudiler şoke oldu. İsrail’deki Yad Vaşem müzesi hırsızlığı Neo Nazilere mal edip ‘savaş ilanı’ diye niteledi. 

1700 dolar ödül
Herkesi şaşırtan hırsızlık müze bekçilerinin 5 metre yüksekte ve 40 kilo ağırlığındaki demir yazının kaybolduğunu fark edip durumu polise bildirmesiyle anlaşıldı. Yazının bir ucundan vidalarının söküldüğü, diğer tarafının ise kopartılarak çıkarıldığı kaydedildi. Yetkililer, bu işin zor olmadığını ancak metal parçanın nasıl söküleceğinin bilinmesi gerektiğini aktardı. “1 milyondan fazla insanın katledildiği bu yere saygısızlık. Utanç verici” tepkisini gösteren Müze sözcüsü Jaroslaw Mensfeld, hırsızların demir yazıyı duvarın yakınındaki dikenli tellere 300 metre kadar sürükleyip bir araca yüklediklerinin sanıldığını söyledi. Polis geniş çaplı soruşturma başlatırken, kamptaki video kameralar taranıyor, kamp civarında koku alma eğitimli köpeklerle araştırma yapılıyor. Hırsızların yakalanmasına yardım edeceklere 1700 dolar ödül vaad edildi.
Kampa Nazilerin emriyle esirler tarafından asılmış metal yazı, Hitler propagandasının en uğursuz sembollerinden birisiyken olay Polonya’yı şoke etmekte gecikmedi. Devlet Başkanı Lech Kaczynski, hırsızlığı kınayıp “Şoke oldum ve çok öfkelendim” deyip ekledi: “Hitler’in infazcılarının ve onların kahraman kurbanlarının sinikliğinin sembolü çalındı. Bu eylem en şiddetli kınamayı hak ediyor.” Efsanevi eski Devlet Başkanı Lech Walesa, “Umarım ne yaptığını bilmeyen hırsızların berbat bir şakası çıkar” diye konuştu. Hahambaşı Michael Schudrich hırsızları ‘hasta ruhlu’ diye niteleyip, “Auschwitz olmazsa onsuz insanların birbirlerine reva gördüklerinin en büyük fiziksel hatıratımızı yitiririz” açıklaması yaptı. 

Peres: Şoke olduk
İsrail ve uluslararası Yahudi örgütlerinden tepkiler de gecikmedi. İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres de olayın tüm İsrail halkını ‘şoke’ ettiği belirtirken, “Auschwitz’de bir milyondan fazla insanın mahvedilmesinin sembolüydü. Bu söz Yahudi olan ya olmayan herkes için derin tarihi anlamlar barındıran bir işarettir” ifadelerini kullandı. Uluslararası Auschwitz Komitesi’nin Auschwitz’den kurtulmuş başkanı Noach Flug, “Yazı bulunmak zorunda. Bizler anlatamadığımızda bile bu slogan ve kamp olanları anlatacak” dedi. Yad Vaşem Müzesi Başkanı Avner Shalev, “Bu eylem hakiki bir savaş ilanı. Faillerin kimliğini bilmiyoruz fakat neo naziler olduğunu sanıyorum. Bu insanlar Avrupa’yı 70 yıl önceki ölüm ve yok oluşun karanlık yıllarına götürmek istiyor” çıkışı yapıp ekledi: “Anti-Semitizm, ırkçılık, yabancı düşmanı ve nefretle mücadele eden dünyanın aydınlanmış bütün güçlerine bu trendlere karşı ortak mücadele çağrısı yapıyorum.” Almanya’daki Yahudi toplumu da olayı ‘şoke edici’ diye niteledi. Geçen hafta kampın korunması için 60 milyon avro bağışlamış Almanya da olayı kınarken Avrupa Parlamentosu Başkanı Jerzy Buzek hırsızlara demirden yazıyı iade çağrısı yaptı. 

Lehler yapmıştı
Nazilerin 1939’da Polonya’yı işgalinden dokuz ay sonra direnişçileri koymak için güneydeki Oswiecim kasabası yakınında kurduğu kamp Brzezinka (Birkenau) köyüne genişletilmişti. Uğursuz yazı 1940 yazında Polonyalı esirlerince demir atelyesinde yapılmıştı. Nazilerin ülkede kurduğu altı toplama kampından biri olan Auschwitz’de savaşta 1 milyona yakın Yahudi, kalanı Çingene, Leh ve Sovyet savaş esiri ya gaz odalarında yakılarak yahut açlık ve hastalıklardan kırılarak katledildi. Kamp 1945 Ocak’ında Kızılordu tarafından kurtarıldı. Naziler  cinayetlerini gizlemek için pek çok barakayı havaya uçurdu. Savaş sonrası müze haline getirilen kampta geceleri sadece bir bekçi bulunuyor. Müzeyi geçen yıl 1 milyon kişi ziyaret etti. (Dış Haberler)