Avrupa 'Polonya bayramı' yapıyor

Polonya, Kaczynski ikizlerinin iki yıllık iktidarına nokta koydu. Önceki günkü erken seçimde Katolik muhafazakâr, köylü taraftarı, Bush yönetiminin sıkı müttefiki Lech-Jaroslav Kaczynski ikizlerinin Yasa ve Adalet...

VARŞOVA - Polonya, Kaczynski ikizlerinin iki yıllık iktidarına nokta koydu. Önceki günkü erken seçimde Katolik muhafazakâr, köylü taraftarı, Bush yönetiminin sıkı müttefiki Lech-Jaroslav Kaczynski ikizlerinin Yasa ve Adalet Partisi (PiS) ağır yenilgi aldı. Oyların yüzde 42'si AB yanlısı Donald Tusk liderliğindeki iş âleminin desteklediği Yurttaş Platformu'na (PO) giderken, PiS yüzde 32'de kaldı.
İki eski işgalci güç Almanya ile Rusya'yı hedef tahtasına çevirip AB'nin başına binbir çorap ören ikizlerin iktidardan gitmesi karşısında, Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosu, Almanya ve Rusya adeta bayram yapıyor. Irak'tan çekileceklerini açıklayan Tusk'ın, ABD'nin Çekya ile Polonya'ya konuşlandıracağını söyleyip Moskova'yı kızdırdığı füze kalkanına karşı alacağı tavır da merak konusu.
Katılım tavana vurdu
Yüzde 54'lük seçime katılım 1989 yılında komünizmin çökmesinden beri en yüksek oran olurken, Britanya ve İrlanda'da çalışan 1 milyondan fazla Polonyalı ile şehirlerdeki gençlerin bu kez sandığa ilgi göstermesi ikizleri çökertti. Parlamentodaki sandalyelerin 208'ini alan PO'nun mutlak çoğunluğu elde edemediğinden Çiftçiler Partisi'yle koalisyon kurması bekleniyor. PiS'e 164 sandalye düşerken, aşırı sağcılar da ilk kez parlamento dışında kaldı.
ABD'yle pazarlık olacak
Zafer konuşmasında, "Polonyalılar arasında umudun yeniden tesisine emeği geçen herkese teşükkür ederim" diyen Tusk, Irak'taki 900 Polonya askerini çekmeye dair seçim vaadini tutacağını belirtti. Afganistan'daki 1200 Polonya askerinin akıbeti de masada. İkizlerden farklı olarak Amerikan önerilerini olduğu gibi kabul etmek istemeyen Tusk, Kaczyinski'leri Bush yönetimiyle füze kalkanı konuşlandırma görüşmelerinde sıkı pazarlık yapmamak ve Polonyalılara vizenin gevşetilmesini bile elde edememekle suçlarken, Rusya'yla ilişkileri geliştirmek istediğini söylemişti.
2012'de avro gündemde
PO yetkilileri, AB haklar şartını kabul edeceklerini ve birliğe çok etkin katkıda bulunacaklarını da duyurdu. Polonya'nın 2012'de avroya geçmesi de gündemde. Sonucu Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso "Polonya halkının Avrupalı ruhunu kutluyorum. Polonya'nın AB'ye katkısı çok
önemli", Avrupa Parlamentosu'nun Alman Hıristiyan Demokrat Başkanı Hans-Gert Pöttering "Avrupa için iyi işaret. Almanya-Polonya ilişkileri düzelecek. Kararlı bir Avrupalı başbakan olduğunda biz hep seviniriz" diye karşıladı. Alman hükümet sözcüsü Thomas Steg, "Polonya'yla iyi ilişkilerde muazzam çıkarımız var. Diyalog ve ilişkileri düzeltme önerimizi yeni hükümetin değerlendireceğini umuyoruz" açıklaması yaptı.
Rusya'ya veto kalkabilir
AB-Rusya zirvesi öncesi düzenlenen basın toplantısında, Dönem Başkanı Portekiz, Tusk'ın AB-Rusya ortaklık anlaşmasına ikizlerin koyduğu vetoyu kaldırması umudunu da dile getirdi. Rus vekil Vasili Lihaçyov da, "Artık bu anlaşmazlığa kocaman bir nokta koyabiliriz. Varşova'yla diyaloğumuz düzelecek" dedi. Ancak 2010'a dek devlet başkanlığında kalacak Lech Kaczynski'nin bu vizyonu bozmak için vetolarını esirgememesi bekleniyor. (afp, Reuters, ap)