Avrupa'da soykırımı inkâra yasak girişimi

AB Dönem Başkanı Almanya, Auschwizt toplama kampının kapatılışının 62. yılında tüm Avrupa'da Yahudi soykırımını inkâr eden ve Nazi sembolleri kullananları üç yıla kadar hapis cezasına çarptırmayı öngören yasa tasarısı hazırlıyor.

DRESDEN - AB Dönem Başkanı Almanya, Auschwizt toplama kampının kapatılışının 62. yılında tüm Avrupa'da Yahudi soykırımını inkâr eden ve Nazi sembolleri kullananları üç yıla kadar hapis cezasına çarptırmayı öngören yasa tasarısı hazırlıyor. Dün Dresden'de başlayan iki günlük AB güvenlik toplantısında konuyu gündeme taşıyan Almanya Adalet Bakanı Brigitte Zypries, "Avrupa'da 6 milyon Yahudinin asla öldürülmediğinin dile getirilmesi kabul edilemez. İfade özgürlüğü adıyla bazı tartışmalar var fakat bizce ifade özgürlüğünün sınırları olmalı ve bu sınırlar dini ve etnik gruplara saldırıların başladığı yerde bitmeli" diye konuştu.
27 ülkede zaten yasak ve ceza var
Soykırımın inkârını yasaklayan yasalar 27 AB ülkesinden 10'unda yürürlükte. Önerinin yasalaşması için tüm AB üyelerinin onayı şart. Geçmişte Nazi sembollerini yasaklama girişimi Britanya da dahil bazı ülkeler tarafından önlenmişti. Ulusal İttifak'ın etkili olduğu bir önceki sağcı İtalya hükümeti de konuyu ifade özgürlüğü çerçevesinde algılamıştı. Şimdi Berlin Roma'daki sol iktidardan umutlu. Baltık ülkeleri de orak-çekiç gibi komünist dönemin simgelerinin yasaklanması peşinde. Bu simgeler Letonya ile Estonya'da zaten yasaklı. Nazi sembolü tartışması en son Britanya Prensi Henry'nin bir partide Nazi üniforması giymesiyle gündeme gelmişti.
Soykırımı inkârın bedeli ülkeden ülkeye değişiyor:
Avusturya 10-20 yıl, Litvanya 10 yıl, Almanya beş yıl, Romanya beş yıl, Polonya üç yıl, Slovakya üç yıl, Çekya iki yıl, Fransa iki yıl ve Belçika bir yıl. Tarihçi David Irving soykırımı sorgulayan kitabı yüzünden Avusturya'da geçen yıl 13 ay hapis cezası almıştı. (Dış Haberler)