Avrupalı AB'den memnun Türkler değil

Bugün başlayacak AB zirvesinde basitleştirilmiş anayasa taslağının Polonya'nın karekök hesaplarına takılması sonucu fiyaskodan korkulurken, anketler tozpembe tablo çiziyor.

BRÜKSEL - Bugün başlayacak AB zirvesinde basitleştirilmiş anayasa taslağının Polonya'nın karekök hesaplarına takılması sonucu fiyaskodan korkulurken, anketler tozpembe tablo çiziyor. AB kamuoyu yoklama kurumu Eurobarometre'ye göre, Avrupalıların AB vatandaşlığından memnuniyet ortalaması yüzde 57'ye fırlayarak 13 yılın en yüksek düzeyine ulaşmış, genişlemeyi destekleyenlerin oranı son altı ayda yüzde 46'dan yüzde 49'a çıkmış ve ilkesel olarak bir AB Anayasası oluşturulmasını destekleyenlerin oranı yüzde 66'yı bulmuş durumda. Lakin anketin Türkiye bölümünde gidişat ters yönde.

  • Bir zamanlar AB üyeliğine üçte iki oranında destek veren Türklerin bugün sadece yüzde 52'si üyelik yanlısı. Oysa Hollandalıların yüzde 77'si, İrlandalıların yüzde 76'sı AB üyeliğinden memnun. Bu oran Yunanistan'da yüzde 55, Kıbrıs Rum Yönetimi'nde yüzde 44'e düşüyor.
  • Türklerin yüzde 36'sı ekonomik durumdan memnun. AB vatandaşlarının ortalama yüzde 52'si ekonomik durumun iyi olduğu fikrinde. Bu oran Danimarkalılarda yüzde 99, Hollandalılarda 93, Finlandiya ve İsveçlilerde 92'ye çıkıyor. Macarlarda yüzde 9, Bulgarlarda 10, Yunanlılarda 22, Fransızlarda 26'ya iniyor.
  • AB'nin olumlu imajı olduğunu düşünenlerin oranı Türkiye'de yüzde 53, Avrupa ortalamasında yüzde 52.
  • AB'nin geleceği konusunda iyimser Avrupalıların ortalaması yüzde 69'u bulurken, en kötümserler yüzde 52'yle Türkler, yüzde 53'le Hırvat ve Avusturyalılar.
  • Avrupa Komisyonu'na güven AB genelinde yüzde 52'de, Türkiye'de bir yılda yüzde 32'den 22'ye düşmüş.
  • Avrupa Parlamentosu'na güven AB genelinde yüzde 56'yı bulurken, Türkiye'de yüzde 24'e düşüyor.
  • Türklerin yüzde 50'si AB'nin genişlemesinden yana. Bu oran Almanya'da yüzde 34, Fransa'da 32, Avusturya'da 26, Lüksemburg'da yüzde 25'e düşüyor.
  • AB Anayasası'nı destekleyen Türklerin oranı yüzde 42. Avrupalıların yüzde 78'i AB bayrağının iyi bir şey simgelediği fikrinde, bu oran Türkiye'de yüzde 46'da.
    26 Haziran'da yapılacak hükümetlerarası konferansta Türkiye'yle müzakerelerde açılması planlanan üç başlıktan biri olan 'ekonomi-para politikaları'nın, Türkiye karşıtı Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin 'Tam üyeliğin yolunu açan başlık' itirazı sebebiyle açılmayacağı belirtiliyor. 'Mali kontrol' başlığı da Rumların engeline takılabileceğinden, geriye 'İstatistik' kalıyor. (afp, aa)