'Avrupa'nın insan hakkı sicilini Rusya denetlesin'

Rusya Devlet Başkanı Vladilmir Putin, Batı'nın ülkesine demokrasi ve insan hakları üzerinden yaptığı baskıya kontür çekti.

LİZBON - Rusya Devlet Başkanı Vladilmir Putin, Batı'nın ülkesine demokrasi ve insan hakları üzerinden yaptığı baskıya kontür çekti. Putin, önceki gün dönem başkanı Portekiz'de toplanan AB-Rusya zirvesinde, Rusya'nın Avrupa'da insan hakları ihlallerini inceleyecek bir kurum oluşturmasını önerdi. Daha önce Batı'yı insan haklarını siyasal sopa olarak kullanmakla suçlamış Putin, "AB, büyük bağışlarla bu tür kurumların Rusya'da gelişmesine yardım ediyor. Finansal imkanlarımızdaki büyüme göz önüne alındığında, Rusya'nın da bu alana katkıda bulunmasının vakti geldi" dedi.
Bunun AB'nin yardımıyla Brüksel'de kurulacak ve Moskova'nın finanse edeceği bir komisyon olabileceği söyleniyor. Portekiz Başbakanı Jose Socrates, "İki blokta insan haklarını desteklemeye adanmış bir Avrupa-Rusya kurumu önerisi aldık" demekle yetindi. Putin'in AB ile ilişkilerden sorumlu özel elçisi Sergey Yestrcemski ise "Bu ortak bir girişim olmayacak. Bu, Rusya'nın yasalarına göre kurulacak bir Rus kurumu olacak. Bu kurum Avrupa'da etnik azınlıklar, göçmenler, medya ve benzerlerinin haklarıyla ilgili durumu izleyecek" açıklamasını yaptı. AB'ye ABD'nin İran'a karşı yaptırımını desteklememesi çağrısı da yapan Rus lider, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nı (AGİT) aralıktaki genel seçimleri izlemeye davet etti. Moskova geçen ay AGİT'in gözlemci sayısını 50 ile sınırlandıracağını açıklamıştı. (bbc, ap)