'Avruparabistan fikri çok abartılı'

Batı'da Müslümanlara karşı önyargılar artarken, 'Avrupa'nın İslamlaşması' süreci ile 'Avruparabistan'a dönüşeceği' fikrinin 'abartılı olduğu' kaydedildi.

PARİS - Batı'da Müslümanlara karşı önyargılar artarken, 'Avrupa'nın İslamlaşması' süreci ile 'Avruparabistan'a dönüşeceği' fikrinin 'abartılı olduğu' kaydedildi. Financial Times'a göre, nüfus verilerini inceleyen pek çok uzman 'Avrupa'nın demografik geleceğinin İslamlaşma' olduğuna karşı çıktı. '493 milyonluk AB nüfusunun sadece yüzde 3 veya 4'ü yani 16 milyonu Müslümanlardan oluşuyor. Bu yüzde artacak ama artış hızı abartılı tahminlerin altında olacak' vurgusu yapan gazete, ikinci demografik kanıt olarak, Müslümanların doğum oranının düşmesini gösterdi. 'Avrupa'daki Müslümanlar ile bellibaşlı göç veren ülkeler Türkiye ve Kuzey Afrika ülkelerinde daha az bebek sahibi olunuyor' denilen haberde, Jonathan Laurence ile Justin Vaisse'in 'İslam'ın Entegrasyonu' adlı kitabından şu alıntı yapıldı:
'Avrupa'daki Müslüman göçmenlerin doğum oranı, hâlâ AB ortalamasının üzerinde olsa da düşüyor. Örneğin Fransa'da Cezayirli bir kadın başına düşen çocuk sayısı ortalama 2.57'yken, Fransız bir kadın başına düşen çocuk sayısı 1.94. Kuzey Afrika'daki doğum oranı düşüşüyse daha çarpıcı. Örneğin 35 yıl önce Cezayir ve Fas'ta bir kadının ortalama yedi çocuğu vardı. Şimdi bu rakam Türkiye ve Cezayir'de 2.5'e, Fas'ta da 2.8'e indi.' Haberde, Amerikan Ulusal İstihbarat Konseyi'nin '2025'te AB'de 23-38 milyon Müslüman olacağı' ve '2025'ten itibaren düşen doğum oranları sebebiyle Müslüman nüfusun hızla büyüme trendinin duracağı' öngörüsü aktarıldı.
Müslümanlara en olumsuz bakan Britanya
Gazete diğer haberinde Harris Interactive'in ABD ile beş Avrupa ülkesini içeren anketine dayanarak Müslümanlara en çok Britanya'da 'olumsuz' bakıldığını yazdı. Britanyalıların sadece yüzde 59'u, hem Müslüman hem de vatandaş olabileceğine inanırken, bu oran İspanyol ve Fransızlarda yüzde 70'lerde. ABD'de Müslümanları sadece yüzde 21'lik kitle tehdit algılıyor. (Financial Times)