Avustralyalı esir teröre yardımla suçlandı

ABD Savunma Bakanlığı, Taliban ve Kaide'yle bağlantılı olduğu gerekçesiyle 2001'de Afganistan'da yakaladığından beri Guantanamo'da tutulan Avustralyalı esir David Hicks hakkındaki suçlamaları nihayet açıkladı.

WASHINGTON - ABD Savunma Bakanlığı, Taliban ve Kaide'yle bağlantılı olduğu gerekçesiyle 2001'de Afganistan'da yakaladığından beri Guantanamo'da tutulan Avustralyalı esir David Hicks hakkındaki suçlamaları nihayet açıkladı. Yüksek Mahkeme'nin Guantanamo'daki askeri mahkemeleri 'yasadışı' ilan etmesi sonrası kurulan özel askeri mahkemede yargılanacak ilk zanlı olan Hicks, 'teröre mali destek'le suçlandı. Yargılanmasına bir ay içinde başlanacak olan Hicks, suçlu bulunursa en az 20 yıl veya müebbet hapse çarptırılabilecek.
Vatandaşına sahip çıkmamakla eleştirilen Avustralya Başbakanı John Howard, suçlamaların geç açıklandığını söylese de, "Ama karardan memnunum, zira artık adalet yerini bulacak" dedi. Ama askeri avukatı Michael Mori, Hicks'in 2004'te askeri mahkemeye çıkarıldığında 'cinayet teşebbüsü, komplo ve düşmana yardımla' suçlandığını anımsatıp "Bunlardan birinin bile yöneltilmemesi, aslında gerçek bir dava olmadığı ve müvekkilimi beş yıl uydurma suçlarla tuttuklarının kanıtı" tepkisi gösterdi.
'Mısır'a göndeririz' tehdidi
Avustralya basını ise Hicks'in 'işkence gördüğüne' dair yeni iddialar yayımladı. Sydney Morning Herald'a göre Hicks, Britanya vatandaşlığı başvuru formuna, dövülmüş bir esirin fotoğraflarının kendisine gösterildiğini ve işbirliği yapmazsa Mısır'a gönderilip benzer muameleye tabi tutulmakla tehdit edildiğini yazmış. (bbc, afp)