Avustralyalılar Bush'u protestoyla uğurladı

Avustralya'nın Sydney kentinde düzenlenen Asya Pasifik İşbirliği (APEC) zirvesinin son gününde savaş karşıtları bir kez daha ABD Başkanı George W. Bush'a öfke püskürttü. 5 bini aşkın kişi sağanak altında 21 liderin buluştuğu...

SYDNEY - Avustralya'nın Sydney kentinde düzenlenen Asya Pasifik İşbirliği (APEC) zirvesinin son gününde savaş karşıtları bir kez daha ABD Başkanı George W. Bush'a öfke püskürttü. 5 bini aşkın kişi sağanak altında 21 liderin buluştuğu Opera Evi'nin yakınındaki Hyde Park'a yürüdü.
Küresel ısınmaya dikkat!
Bush'un Irak işgalindeki ortağı Avustralya Başbakanı John Howard'ı da hedef alan göstericiler 'Bush, Howard, ABD, bugün kaç çocuk öldürdünüz', 'Bush büyük şeytan', 'Savaş suçluları hoş gelmediniz, Bush evine dön' sloganları attı. Polisle göstericiler arasında çıkan çatışmada ise iki memur yaralanırken 17 kişi gözaltına alındı. Gösteride küresel ısınmaya dikkati çekmek için kanguru ve kutup ayısı kostümlerine bürünen eylemciler de ıslık ve davullarıyla gösteriye renk kattı.
Dundee şapkası da var
Liderler ise 3 metre yüksekliğinde dikenli tellerle çevrili
Opera Evi'nin önünde 200 kişilik fotoğrafçı ordusunun karşısına geleneksel çoban kıyafeti olan diz boyu koyu kahverengi 'Driza-Bone' yağmurluklarıyla çıktı. Yağmurluk önerisinin Howard'ın eşi Janette'ten geldiği belirtildi. Yağmurlukların üstüne ise liderler farklı renklerde klapa tercih etti. Liderlere 'Crocodile Dundee' filmlerindeki ormancının giydiği tavşan derisinden Akubra şapkası da dağıtıldı ama Kanada Başbakanı Stephen Harper'den başka takan olmadı. APEC'te yerel giysilerle aile fotoğrafı vermek bir gelenek. Ancak yerel giysi sıkıntısı çeken Avustralya hükümeti, birara speedo mayo-parmakarası terlik dağıtmayı da düşünmüştü.
Zirve sonunda zengin ve fakir ülkelere 2030'a kadar sera gazı emisyonunun yüzde 25 oranında düşürülmesi için uzun dönemli eylem çağrısı yapan ama hiçbir taahhüt içermeyen bir bildiri yayımlandı. (ap, afp)