Avusturya ordusuna vicdani retçi bakan

Avusturya'da bir hafta önce seçim vaatlerini programına yansıtmadığı gerekçesiyle yuhalamalar arasında göreve başlayan Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) ile muhafazakâr Halk Partisi (ÖVP) hükümeti, bakanlıklara yaptığı atamalarla halkın öfkesini şaşkınlıktan ağzı açık kalmaya çevirdi.

VİYANA - Avusturya'da bir hafta önce seçim vaatlerini programına yansıtmadığı gerekçesiyle yuhalamalar arasında göreve başlayan Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) ile muhafazakâr Halk Partisi (ÖVP) hükümeti, bakanlıklara yaptığı atamalarla halkın öfkesini şaşkınlıktan ağzı açık kalmaya çevirdi. 'Büyük koalisyon' hükümeti, savunma bakanlığına bir vicdani retçiyi getirirken, çocuk düşmanı bir sigara tiryakisini de sağlık ve aile bakanı yaptı. Muhalefet atamalara tepki gösterirken, ordu da silah taşımak istemediği için askerlik yerine, kamu hizmeti yapmayı tercih eden Norbetr Darabos'un savunma bakanlığına şüpheyle yaklaştı.
Habsburg İmparatorluğu'nun mirasını unutmayan askerler, özellikle Darabos'un gerektiğinde 'orduya komuta etme, çatışma kararı ve ateş etme emri' gibi kritik konularda doğru karar alıp alamayacağına dair kuşkularını dile getiriyor. SPÖ'lü bakan ise kendisine güvenilmesini istiyor: "Askerlere ve askere gidenlere sonsuz bir saygım var. Bana yüzde 100 güvenebilirsiniz ve eminim ki güveneceksiniz."
Çocuğa tahammülsüz sigara tiryakisi bakan
Eleştirilerin diğer hedefi, Aile ve Sağlık Bakanı Andrea Kdolsky. Çocuğu olmayan Kdolsky'nin bir kitapta 'Hoş bir restoranda keyifle otururken ya da New York'a giden bir uçakta yolculuk ederken, bir çocuğun yükselen çığlıkları beni çıldırtıyor' diye yazması başına dert oldu. 44 yaşındaki Kdolsky'nin görüşleri aile değerlerine önem veren muhafazakâr partisinin de tepkisini çekti. Emekli doktor Kdolsky'nin bar ve restoranlarda sigara yasağını yumuşatacağını söylemesi, muhalefetin eline yeni koz verdi. SPÖ'lü Başbakan Alfred Gusenbauer'in kabinesinin kırdığı cevizler bununla kalmıyor. Seçim öncesi harçları kaldırmayı vaat edip sonra bu sözünü yutan Gusenbauer'i protesto eden üniversite öğrencilerine Toplumsal İşler Bakanı Erwin Buchinger "Ben de olsam protesto ederdim" diye destek vermişti.