Aydınlık Yol siyasete atılıyor

Aydınlık Yol siyasete atılıyor
Aydınlık Yol siyasete atılıyor

Ömür boyu hapse mahkûm Guzman, Fujimori?nin istihbarat şefi Montesinos?la aynı hapishanede tutuluyor.

LİMA - Peru’da liderleri Abimael Guzman’ın 1992’de yakalanıp hapsedilmesinin ardından sarsılsa da etkinliğini hala sürdüren Maocu Aydınlık Yol hareketi, siyasi cephede kendine yer açıyor. Örgüt, siyasi parti kurarak 2011’deki seçimlere katılma kararı aldı. Guzman’ın avukatlarından Alfredo Crespo, kararı “Ülke siyasi hayatına bir hareket olarak katılacağız ve ister genel, ister bölgesel ister yerel olsun seçimlere katılacağız” diye duyurdu. Crespo, ‘Af ve Temel Haklar Hareketi’ adlı partinin seçimlerde kendi adaylarını göstermenin yanı sıra diğer sol partilerle de ittifak yapabileceğini söyledi. Guzman’ın diğer avukatı Manuel Fajardo da “İttifakı dışlamıyoruz” deyip ‘Peder Arana’ olarak bilinen ilerici Katolik rahip Marco Arana’nın hareketiyle yakından ilgilendiklerini ekledi. 

Siyasi mahkûmlar için af baskısı
Ömür boyu hapse mahkum Guzman’ın siyasi açılımla af çıkarma önerisini reddeden hükümet üzerinde baskıyı amaçladığı yorumu yapılırken, Crespo, “Siyasi mahkumlar ve toplumsal savaşçılar için genel bir af çıkarılması gerektiğini düşünüyoruz” dedi. Aydınlık Yol’un ‘adil bir savaş’ verdiğinde ısrar eden Crespo, solcuları katleden birçok eski generalin asla yargılanmadığını belirtirken Guzman’ın serbest bırakılması talebini de yineledi. 1980 ve 1990’larda yaşanan iç savaşta 69 bin kişi ölürken 1990-2000 arası devlet başkanlığı yapmış Alberto Fujimori de solcu gerillalara karşı ölüm tugayları kurup katliam yapma ve adam kaçırma suçlamalarıyla nisanda 25 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. 2000’de yurtdışına kaçıp 2005’de Şili’de tutuklanan ve 2007’de iade edilen Fujimori’nin istihbarat şefi Vladimiro Montesinos aynı davada yargılanıp hapse mahkum olmuştu. Montesinos, Guzman ile aynı hapishanede. Fujimori’nin oğlu Keiko 2011’deki seçimlerde başkanlığa oynarken, sosyal demokrat Devlet Başkanı Alan Garcia ise tekrar aday olmayacak.
Bu arada Aydınlık Yol gerillalarının 15 yıl aradan sonra ilk kez güneyde And dağları eteklerindeki Huanta-Ayacucho eyaletinde yer alan Junin Libertad yerleşim merkezine girip ‘doktrin toplantısı’ ve alışveriş yaptıktan sonra cangıla çekildiği belirtildi. (Reuters, afp, aa)