Ayranı yok içmeye, limuzinle gider düğüne

Afganistan şiddetle ekonomik istikrarsızlığa saplanmış olsa da, halk 'ayranı yok içmeye' misali, limuzinlerle sokakların tozunu attırıyor. Nüfusun yarısının yoksulluk sınırında ve yüzde 40'ının işsiz olduğu ülkenin ilk ve tek limuzin kiralama servisini işleten Said Maksud, paraya para demiyor.

KÂBİL - Afganistan şiddetle ekonomik istikrarsızlığa saplanmış olsa da, halk 'ayranı yok içmeye' misali, limuzinlerle sokakların tozunu attırıyor. Nüfusun yarısının yoksulluk sınırında ve yüzde 40'ının işsiz olduğu ülkenin ilk ve tek limuzin kiralama servisini işleten Said Maksud, paraya para demiyor. Şaşaalı düğünlere meraklı Afganlar, bozuk yollara aldırmadan Kâbil'deki Şams Limuzin Servisi'nden beyaz limuzinler kiralıyor.
Borca girip düğünlerine 30 bin dolar harcamakta ve sonraki 10 yıl da bu borcu ödemekte mahzur görmeyen Afgan halkı, Maksud'un bir numaralı müşterileri. Maksud, 2005'te ABD'den 70 bin dolara ikinci el üç Lincoln limuzin alarak bu işe atılmasını şöyle anlatıyor: "Düğün, bir Afgan'ın hayatındaki en büyük olaydır. Aileler, keyifli zaman geçirmek ister. Ben düğüne değer katıyorum. Yani Afganistan'da bir limuzin şirketi olması yanlış değil. 10 saate 140 dolar alıyorum. Dünyadaki en ucuz limuzin fiyatı. Yani insanlar evlendikçe, işlerim iyi olur."
'Arabayı ikiye bölsene'
Sloganı 'Unutulmaz bir düğün için Şams Limuzin'i arayın' olan Maksud, araçları ülkeye uyarlamış. Araçların rengini halk 'uğursuz' bulduğundan siyahtan beyaza çeviren Maksud, bara da alkolsüz içecekler koymuş. İran pop müziği çalan stereo müzik sistemi ve DVD oynatıcılarıyla gayet lüks olan limuzinler, düğünler için çiçeklerle süsleniyor. Maksud, halkın tepkisini şöyle anlatıyor: "Bazıları, iki sarılı yumurtaya, bazıları kanatsız uçağa benzediğini söylüyor. Bazıları da, neden arabayı ikiye bölüp daha fazla para kazanmıyorsun diye soruyor."