Ayrılıktan sonra sıra liderlikte

Fransa'nın Sosyalist 'first' çifti, nihayet hem medeni hem de siyaseten yollarını ayırdı. Mayıstaki cumhurbaşkanlığı seçimine 30 yıldır hayat arkadaşlığı ve...

PARİS - Fransa'nın Sosyalist 'first' çifti, nihayet hem medeni hem de siyaseten yollarını ayırdı. Mayıstaki cumhurbaşkanlığı seçimine 30 yıldır hayat arkadaşlığı ve birlikte dört çocuk yaptığı parti genel sekreteri François Hollande'ı çiğneyerek aday olduğu söylenen Segolene Royal, dünkü genel seçimden sonra resti çekti: 'Arkanı dön ve çık, istenmiyorsun artık.' Bir yandan Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy dalgasına direnmeye çalışırken, partinin tepesindeki tehlikeli ilişkilerle yıpranan Sosyalistler, bu ayrılığa fazla sevinemedi; zira partinin bölünmesini tetikleyebilir.
Royal'in 'Yenilginin Perde Arkası' adlı kitap hazırlayan AFP muhabirlerine yaptığı "François'dan evi terk etmesini ve duygusal ilişkisini ayrı yaşamasını istedim" açıklamasını, Hollande doğruladı. Böylece 'Hollande'ın başka kadınla birlikteliğinin intikamını cumhurbaşkanlığı adaylığını daha önce açıklayarak aldığı' söylenen Royal, Sosyalist Parti liderliğine oynayacağını belli etti. Kadın siyasinin, 10 yıldır sürdürdüğü liderliği gelecek yıl bırakmak istediğini belirten eski hayat arkadaşının yerini almak için partinin 'fil'lerinden Dominique Strauss Khan'la yarışması bekleniyor.
Evlenmeden birlikte yaşayıp dört çocuk yapan ve örnek ilişki gösterilen 'altın' çiftin arasında kara kedi dolaşıyordu. Royal, dün sabah France Inter radyosuna şöyle dedi: "İlişkiyi daha fazla sürdürmeme kararı aldık. Seçimlerin kaderi ve çocuklarımızı koruma adına kararı açıklamadık. Ona duygusal dünyasını özgürce yaşamasını söyledim. Dedikodular çok yıpratıcı olduğundan açıklıyorum. Ayrılığımızın siyasi karşılığı olmayacak. Kendisine yeni yaşamında mutluluklar diliyorum."
Paris Match'lıyla aşk
'Femme Fatal/Öldüren kadın' kitabında, çiftin cumhurbaşkanlığı seçiminde ipleri kopardığı, 53 yaşındaki Royal'in 52 yaşındaki Hollande'a "Başka adayı desteklersen çocuklarının yüzünü göremezsin" dediği aktarılıyor. Kampanyasında kadın adayın sözcüsü Hollande'ı "Royal'in en ciddi sorunu" diye niteleyince görevden alınmıştı. Kitaba göre ayrılığın sebebi, Hollande'ın Paris Match dergisinin bir muhabiriyle aşk yaşaması. Buna karşılık Royal'in de çok satan yazar Marc Levy'yle ilişkiye girdiği öne sürülüyor. Fransız medeni yasaları, Royal-Hollande gibi uzun yıllar beraber yaşayan çiftlere, evli çiftlerle aynı yasal hakları tanıyor.