Az konuşup çok sigara tüttüren komutan

Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in sembolik önemdeki asasıyla birlikte genelkurmay başkanlığı görevini teslim ettiği güvendiği halefi General Eşfak Kiyani...

İSLAMABAD - Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in sembolik önemdeki asasıyla birlikte genelkurmay başkanlığı görevini teslim ettiği güvendiği halefi General Eşfak Kiyani, nükleer güce sahip dünyanın yedinci büyük ordusunun yeni patronu olunca dikkatleri üzerine çekti.
Sessizliğiyle nam salmış eski istihbarat şefi Kiyani, ekimde halef operasyonunun parçası olarak genelkurmay başkan yardımcılığına getirilmişti. 2004'te istihbarat şefliğine atanmış olan Kiyani, Müşerref'in Amerikan güdümle Taliban ve Kaide'ye karşı savaşında kilit isim konumundaydı. Pakistan'da ordu kademelerinde adım adım yükselmiş Batı yanlısı Kiyani, Amerika'daki Fort Leavenworth askeri kolejinin mezunu. Benazir Butto'nun ikinci başbakanlığı döneminde kabinede askeri sekreter yardımcılığı yapmış Kiyani, Müşerref ile Butto'nun ABD sponsorluğundaki iktidar pazarlıklarında arabulucuydu.
Sigara tiryakisi Kiyani'nin en büyük tutkularından biri golf. Bir güvenlik yetkilisi Kiyani'yi "Çok iyi dinleyici, az konuşan ve çok düşünen" diye anlatıyor. Pencaplı, 55 yaşında, evli ve bir kız, bir oğul babası Kiyani orduya 1971'te katılmış.