Azerbaycan şimdilik temkinli

Azerbaycan şimdilik temkinli
Azerbaycan şimdilik temkinli

Başbakan Erdoğan, mayısta Azeri meclisine hitap etmişti. FOTOĞRAF: mustafa abadan / aa

BAKÜ - Azerbaycan, Türkiye ile Ermenistan ilişkilerinin normalleştirilmesi için düğmeye basılması karşısında temkinli. Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’ı işgali sonrası diplomatik ilişkileri kesip 1993’te sınırı kapatmış olan Türkiye’nin bu sorun çözülmeden sınırı açmayacağı garantisine güvenen Bakü, aksi bir gelişmenin ‘çıkarlarına aykırı olacağı’ uyarısı yaptı.
Ankara ile Erivan’ın 23 Nisan’da ‘yol haritası’ ilan etmesi sonrası sınırın açılacağı telaşına kapılan Azeriler sert tepki gösterince, Başbakan Tayyip Erdoğan, Bakü’ye gidip Azeri meclisine hitap etmiş ve ‘Sınır Azeri topraklarındaki Ermeni işgali sona erinceye dek açılmayacak’ garantisi vermişti. Dün bu hitaba atıf yapan Azeri Dışişleri sözcüsü İlhan Polukhov, “Ankara defalarca açıklamalar yaptı. Karabağ sorunu çözülmeden Türkiye-Ermenistan sınırları açılmayacak. Azerbaycan’ın pozisyonu bu açıklamalara dayanıyor” dedi. “Türkiye’nin Erivan’la ilişkilerini normalleştirmek için görüşmesi bağımsız iki ülkenin doğal hakkıdır” diye ekleyen Polukhov şu uyarıyı ihmal etmedi: “Ama bu meselede Azerbaycan’ın çıkarları dikkate alınmalı. Karabağ’da anlaşma sağlanmadan sınırın açılması Azerbaycan’ın çıkarlarına aykırı olur.” 

‘Er geç ilişkiler normalleşecekti’
Azeri basını gelişmeleri geniş çaplı duyururken, siyasi uzman Gabil Hüseyinli Ankara-Erivan yakınlaşmasında ABD’nin önemli etkisi bulunduğunu söyleyip şu değerlendirmeyi yaptı: “Aslında er geç Ermenistan-Türkiye ilişkilerinin normalleştirileceğini herkes bekliyordu. Bu, son zamanlar Ankara’nın Azerbaycan meselesinde Ermenistan’a eskisi gibi prensip içerisinde tavır göstermemesinde de açıkça görülüyor. Ama sınırların açılması ne bugünün ne de bu yılın işi.” Türkiye’nin sınırları açmakla Ermenistan’ı Rusya’nın etkisinden de kurtaracağını söyleyen Azeri uzman, “Türkiye daha sonra kendi etki alanındaki Ermenistan’a Dağlık Karabağ’ı Azerbaycan’a geri vermesi için baskı yapacak” diye ekledi.
Ermenistan Karabağ dışında Azerbaycan’a ait beş bölgeyi de işgal ederken, AGİT çerçevesinde Karabağ’ın statüsünü şekillendirecek kalıcı anlaşmadan önce ilk etapta bu beş bölgedeki işgalin bitirilmesine çalışılıyor. (afp, aa, anka)