Azerbaycan'da ezan kavgası

Azerbaycan gürültü yüzünden hoparlörden ezan okunması yasaklanınca cemaat sinirlendi: Ezanı duyamıyacağız. Hiç hıristiyanlar çanı yasaklıyor mu?

BAKÜ - Sovyetler'in 1991'de dağılmasının ardından yeniden dinin dirilişine sahne olan Azerbaycan'da gürültü şikâyetleri üzerine minarelerde ezanın sesi kısıldı. Cemaatin 'Bolşevikçe' diye tepki gösterdiği yeni uygulamayla çarşambadan beri ezan hoparlörden değil minareden çıplak sesle okunuyor. Müftülük Kafkas Müslümanları İdaresi (KMİ) sözcüsü Akif Ağayev, "Çok sayıda hasta, yaşlı ve çocuklardan şikâyet aldık. Bu ezanın değil sadece hoparlörlerin yasaklanması" açıklamasını yaptı.
Cemaat ise önceki gün başkent Bakü'deki Sultanali Camii'nde öğle namazı sonrası uygulamayı dini özgürlüğe kısıtlama diye protesto etti. 50 yaşındaki Aziz, "Kentte çok gürültü var, ezanı duyamayacağız. Bu saçmalık. Hıristiyan ülkelerde çanı yasaklıyorlar mı" diye sordu. Dini Özgürlügü Koruma Merkezi Başkanı İlgar İbrahimoğlu ise, "Yasak ateist-Bolşevik tutumuna geri dönüş. Dünyanın neresinde böyle bir yasak var" diye çıkıştı. İbrahimoğlu, ezana çeşitli standart ve kurallar getiren Türkiye örneğiyle sorunun çözülebileceğini söyledi.
'Din devleti değil, demokratik ülkeyiz'
Tepkiler üzerine KMİ Başkanı Allahşükür Paşazade de, camilerden istediği önerileri yasak diye yorumlayanlar çıktığını belirtip, "Teknik bir konu. Yakında çözülür. Kimse ezanı yasaklayamaz" dedi. Sultanali'nin imamı İbrahim Yariyev de, "Din devleti değil, demokratik ülkeyiz. Rahatsız olanlara saygı duymalıyız. Bu civarda yedi-sekiz cami var" sözleriyle kısıtlamaya hak verdi. Bakü'de kısa süre öncesine dek iki camiden ezan hoparlörle okunurken yeni camilerle 'ezan patlaması' yaşandı.