Azerbaycan'dan da 'Karabağ açılımı'

Azerbaycan'dan da 'Karabağ açılımı'
Azerbaycan'dan da 'Karabağ açılımı'

Dün Vaşadze?nin Tiflis?te ağırladığı Davutoğlu, Kafkasya?da barış ve istikrar için Gürcistan?da huzurun önemine dikkat çekti. FOTOĞRAF: AFP

Türkiye ile Ermenistan arasında ilişkileri normalleştirme girişiminin ardından, Azerbaycan'dan da Erivan'la sınırı açmaya hazır olduğunun işareti geldi. Azeri Dışişleri, Karabağ çevresindeki yedi reyonun ilk etapta beşinden çekilme olursa, yıllardır kapalı olan trenyolu ile otoyolu açabileceklerini duyurdu

BAKÜ - Türkiye’nin Ermenistan açılımının bahardaki ilk ayağına ‘Karabağ işgali bitmeden’ yapıldığı için büyük tepki göstermiş Azerbaycan, bu ay iki ülkenin diplomatik ilişkileri yeniden başlatma sürecine girmelerine destekleyici işaretler veriyor. NTV’nin aktardığına göre, Rus basınına konuşan Azeri Dışişleri sözcüsü Elhan Poluhov, işgal edilen Dağlık Karabağ dışındaki bölgelerin kontrolü karşılığında, Ermenistan’la kapalı tüm ulaşım yollarını açacağını açıkladı.
“İlk aşamada Karabağ dışındaki yedi bölgeden beşinin (Ağdam, Fuzuli, Zengilan, Cebrail ve Gubadlı) kontolü Azerbaycan’a geçmeli. Laçin ve Kelbecer bölgelerinin işgalinin biteceği tarih de belirlenmeli. Biz de yıllardır kapalı olan demiryolu ağı ile otoyolları kullanıma açacağız” diyen Poluhov, iki halk arasındaki güven tesisi için de ciddi çalışmalar yapılacağını vurguladı. İşgal bölgelerine Azeri nüfus geri dönünce bölgedeki güvenliği garantilemek üzere uluslararası mekanizmanın devreye girebileceğini belirten sözcü, Karabağ Ermenileri ile Erivan arasında güvenli ve kesintisiz ulaşım ağı mekanizmasının da görüşülebileceğini söyledi. 

Erdoğan ile Gül’e Nobel
Ancak nihai aşamada Karabağ’ın Azerbaycan’a bağlı kalması gerektiğini savunan Azeri sözcü, “Ermenistan kukla yönetimi tanırsa tüm sonuçlardan sorumlu olur. Azerbaycan, Karabağ barış sürecinin olmadık bahanelerle 15-20 yıl daha uzamasına izin veremez” dedi. 1985-1991 döneminde Ermenistan’dan sürülen Azerilerle Azerbaycan’ı terk eden Ermenilerin dönmelerinin ise görüşülmediğini aktaran Poluhov, “Bu insanlar SSCB dağılmadan göç ettikleri için bulundukları ülkelerin vatandaşı. Dolayısıyla uluslararası hukuka göre mülteci değiller. Gerçi bu konu da Karabağ sorunu çözüldükten sonra çözülebilir” diye ekledi.
Ermenistan’ın Avrupalı Dostları (EUFOA) grubunun Başkanı Michael Kempek ise Türkiye ile Ermenistan arasındaki normalleşme süreci başarıya ulaşırsa Başbakan Tayyip Erdoğan ya da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan’a Nobel Barış Ödülü verilmesinin güçlü bir ihtimal olduğunu söyledi. (Dış Haberler)