Azerbaycan'la dostluk tazelendi

Azerbaycan'la dostluk tazelendi
Azerbaycan'la dostluk tazelendi

Memmedyar ile Davutoğlu, Batıkent?teki Haydar Aliyev anıtını ziyaret ederek gül bıraktı. FOTOĞRAF: aa

Davutoğlu ve Memedyar, 'Aramıza karakedi giremez' mesajı verdi. Ama vize anlaşması Azerilere takıldı

ANKARA - Türkiye, Ermenistan’la ilişkilerini normalleştirmeye çalışırken, Ermenilerin Dağlık Karabağ işgalinden ötürü Ankara’nın desteğini yitirmekten kaygılı Azerbaycan’la ilişkileri rayına oturtmaya çalışıyor. “Azerbaycan’la aramıza asla karakedi girmedi” diyen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, iki ülkenin her tür görüş ayrılığını cesurca konuşabildiğini vurguladı. Ancak dün imzalanması beklenen ‘vizesiz seyahat’ anlaşması ‘Azeri bürokrasisine’ takıldı.
Dört yıl sonra Türkiye’ye ilk resmi ziyaretini yapan Azeri Dışişleri Bakanı Elmar Memedyar, Davutoğlu’nun ‘jestleriyle’ ağırlandı. Davutoğlu, Kırlangıç sokaktaki konutunda ilk kez bir meslektaşını ağırladı. Hem öğle yemeği hem de resmi görüşmelerde bir araya gelen iki bakan, basın toplantısını da burada yaptı. Temaslarda Kafkaslar’daki gelişmeler, Türkiye-Ermenistan ilişkileri kadar Azeri-Ermeni anlaşmazlığını ele aldıklarını belirten Davutoğlu, “İkili ilişkilerimizde asla pürüzlere yer yok. Görüş farklılıklarımız olsa bile biz onları cesurca konuşuruz. Aramıza karakedi girdiğini düşünenler yanılıyor. İlişkilerimizi kopartamayacak kadar güçlü tarihi bağlarımız var” dedi. Davutoğlu, Türkiye’nin Kafkaslar’da donmuş krizlere son vermek gibi önemli bir hedefi olduğunu ve bunun Bakü tarafından da paylaşıldığını belirterek, “Uluslararası kamuoyuna, özellikle MINSK Grubu’na Kafkaslar’da barış için yakaladığımız fırsatın kaçmaması gerektiği çağrısında bulunuyorum” diye konuştu. Memedyar da, Türk yetkililerle sürekli görüştüğünü anlatırken, “Türkiye’nin kardeşlik ilişkilerini zedeleyecek hiçbir adım atmayacağına olan inancımız, bir kez daha pekişti. Biz, Kafkaslar’da barış aranırken Dağlık Karabağ sorununun da unutulmamasını istiyoruz o kadar. Umarız, Türkiye’nin ve bizim sesimizi tüm dünya duyar” vurgusu yaptı. 

Sorumlu Azeri bürokrasisi
Ziyaret sırasında, daha önce duyurulan ‘vizesiz seyahat’ anlaşması imzalanamadı. Memedyarov, “Bizdeki bürokratik aksaklıklar yüzünden, görüşmeler biraz daha sürecek” dedi. Enerji işbirliğini de gözden geçiren taraflar, özellikle doğalgazda ‘karşılıklı yardım’ ilkesi çerçevesinde tüm anlaşmaları gözden geçirme kararı aldı. (Radikal)