Azeriler de tersleme iddiasını yalanladı

ANKARA - Dışişleri Bakanı Ali Babacan’ın Ermenistan’daki KEİ zirvesi sırasında Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Memed Guliyev’i terslediği iddiaları Azeri diplomatlarca da yalanlandı. Guliyev’e yakın bir kaynak, “Böyle bir durumu çağrıştıracak bir olay bile yaşanmadı” derken, merhum devlet başkanı Haydar Aliyev’in eski damadı Guliyev’le ilgili böyle bir olay yaşansaydı Türk-Azeri ilişkilerinde ‘tamir edilemez’ yaralar açılacağına dikkat çekildi.
Ermeni basını, Babacan’ın Ervian’da Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan ile görüşmek için beklerken yanına gelip kulağına birşeyler söyleyen Guliyev’i terslediğini yazmış, Azeri muhalif basını da haberleri aktarıp iddiayı gündeme taşımıştı. Türk Dışişleri önceki gün olayın ‘hayal ürünü’ olduğunu duyururken, Azeri bir diplomat Guliyev’in Haydar Aliyev’in eski damadı ve KGB dönemindeki güvenlik müdürü olduğuna dikkat çekip, “Guliyev’e böyle bir muamele olsa, Azerbaycan kıyameti koparırdı, siz de bunu duyardınız” dedi. 

Gül Aliyev ile görüşebilir
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ın kısa süre içinde Bakü’ye gidebileceği iddia edilse de bu bilgi doğrulanmıyor. Ancak Gül’ün 24-25 Nisan’da enerji zirvesi için Sofya’ya gideceği, toplantıya davetli oan Aliyev de katılırsa Gül’ün kendisiyle görüşebileceği belirtildi. Aliyev’in Rusya ziyaretini yakından izleyen Türkiye, sadece ikili ilişkiler açısından değil enerji politikaları açısından da Bakü’yü yitirmek istemiyor. (Radikal)