Baader Meinhof'un kadın üyesi bırakılıyor

Batı Almanya'da 1977-1982 yıllarında 'kapitalist hükümeti devirme' amaçlı eylemlere girişen Kızıl Ordu Fraksiyonu'nun (RAF) daha bilinen adıyla Baader-Meinhof'un önemli üyelerinden Brigitte Mohnhaupt, 24 yıl esaretin ardından serbest bırakılıyor.

STUTTGART - Batı Almanya'da 1977-1982 yıllarında 'kapitalist hükümeti devirme' amaçlı eylemlere girişen Kızıl Ordu Fraksiyonu'nun (RAF) daha bilinen adıyla Baader-Meinhof'un önemli üyelerinden Brigitte Mohnhaupt, 24 yıl esaretin ardından serbest bırakılıyor. Stuttgart Eyalet Mahkemesi dün 57 yaşındaki Mohnhaupt'un 'artık toplum için tehlike arz etmediği' için hapis cezasının asgari süresini dolduracağı 27 Mart'ta şartlı tahliyesine hükmetti.
Eskiden 'Almanya'nın en tehlikeli kadını' diye anılan Mohnhaupt'un erken salıverilmesini getiren beş yıllık şartlı tahliye kararını değerlendiren mahkeme sözcüsü Josefine Koeblitz, "Mohnhaupt, mahkûmiyet şartlarını yerine getirmiştir. Karar, hukuka uygun olarak alınmıştır ve bir af değildir" vurgusu yaptı. Ancak karar Almanya'da 2. Dünya Savaşı sonrasının en kanlı dönemine dair tartışmaları yeniden canlandırırken, kurban yakınları Mohnhaupt'un 'pişmanlık duyduğunu asla söylemediği' savıyla 'adaletin saptırıldığı' eleştirisi getirdi.
Klar hakkında af dilekçesi Köhler'e kaldı
Mohnhaupt, 1977 yılında Federal Başsavcı Sigfried Buback, Dresdner Bank Başkanı Jürgen Ponto ve Alman İşverenler Sendikası Başkanı Hans-Martin Schleyer dahil dokuz kişinin öldürülmesi suçlarından 1985 yılında beş kez müebbet hapse çarptırılmıştı. Mahkeme, geçen yılki erken salıverilme talebini 'en az 24 yıl yatması gerektiği' gerekçesiyle reddettiği Mohnhaupt'un ocakta sunduğu şartlı tahliye dilekçesini kabul etmişti.
Liderleri Andreas Baader ve Ulrike Meinhof'un ölümü sonrası Mohnhaupt'la birlikte komuta kademesinde yükselen hapisteki bir diğer RAF üyesi Christian Klar ise Cumhurbaşkanı Horst Köhler'e gönderdiği af dilekçesine yanıt bekliyor. Ancak Klar'ın şartlı tahliyeye hak kazanmak için iki yıl daha yatması gerekiyor. (afp, ap)