'Babacan Azeri yetkiliye kapıyı gösterdi'

'Babacan Azeri yetkiliye kapıyı gösterdi'
'Babacan Azeri yetkiliye kapıyı gösterdi'

65. yaşgününü kutlayan Schröder, Erdoğan?ı havaalanında karşıladı. FOTOĞRAF: AA

Babacan'ın Sarkisyan'la görüşeceği sırada yanına gelen Guliyev'e kapıyı gösterdiği, Azeri yetkilinin ise yanlışlıkla tuvalet kapısını açtığı ileri sürüldü. Musavat gazetesi Ermenilerin bunu kasıtlı yaptığını ileri sürdü

BAKÜ - Türkiye’nin Ermenistan’a açılım politikası Bakü-Ankara hattını gerirken, Erivan’da Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Mahmud Mamed Guliyev arasında skandal yaşandığı öne sürüldü.
Azeri Musavat gazetesi, Ermeni Dışişleri kaynaklarına dayanarak, perşembe günü Erivan’da düzenlenen Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) toplantısında Babacan’ın Guliyev’i protokol kurallarını çiğnediği gerekçesiyle kovduğunu yazdı. İddiaya göre, KEİ katılımcılarıyla genel görüşme yapan Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan’ın isteği üzerine Babacan baş başa görüşme için konutta kaldı.
Bu sırada Guliyev, Babacan’a yaklaşıp kulağına bir şeyler fısıldamaya başladı. Ermeni protokol yetkilileri, Babacan ile Guliyev’in ayrılmalarını istedi. Ancak Azeri yetkili konuşmayı sürdürünce, Babacan sert şekilde Guliyev’e hitap edip kapıyı gösterdi. Şaşıp kalan Guliyev sinirli bir şekilde çıkış kapısı yerine tuvalet kapısından içeri girdi. Azeri diplomatın komik duruma düşmesi karşısında salondakiler gülüşmeye başladı. Babacan da gülüşmelere eşlik ederken, Sarkisyan’ın korumaları Guliyev’e çıkış kapısını gösterdi.
Musavat, bunu Ermenilerin kasıtlı yapmış olabileceğini belirtse de, ‘İki Türk bakan Erivan’da dalaştı’ başlığını attı. ‘Düşmanın evinde rezilce olay. Babacan Guliyev’e kaba davrandı. Türkiye iktidarı hangi yaklaşım içinde olduğunu bir kez daha ortaya koydu’ yorumunu yapan gazete, skandalı Türk gazetecilere doğrulattıklarını ve Türk Dışişleri Bakanlığı’nın da gazetecilere ‘Yazmayın’ ricasında bulunduğunu ileri sürdü. 

Erdoğan Putin’le...
Ermeni işgali altındaki Karabağ’a çözüm bulunması karşılığı yapılan pazarlıklar Rusya’ya kayıyor. Azerbaycan Davlat Baykanı İlham Aliyev’in ardından Sarkisyan da perşembe Rus Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’in davetlisi olarak Moskova’ya gidecek. Medvedev’in daha sonra iki liderle üçlü zirve planladığı belirtiliyor. Dün Başbakan Tayyip Erdoğan eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder’in 65. yaşgünü partisinde Rus Başbakan Vladimir Putin’le  gelişmeleri ele aldı. (Musavat, afp)