Babacan diplomasiye hızlı başladı

Dışişleri Bakanlığı koltuğuna geçen hafta sonu oturan Ali Babacan'ın ilk konukları AB'nin ağır topları Fransa ve Britanya'dan oldu. 'İstişari görüşmeler' için dün Ankara'ya gelen Fransa Dışişleri Bakanlığı...

ANKARA - Dışişleri Bakanlığı koltuğuna geçen hafta sonu oturan Ali Babacan'ın ilk konukları AB'nin ağır topları Fransa ve Britanya'dan oldu. 'İstişari görüşmeler' için dün Ankara'ya gelen Fransa Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Philippe Faure'yi kabul eden Babacan'ın, yarınki konuğu Britanya Dışişleri Bakanı David Miliband olacak.
Faure ile görüşmesinde Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Türkiye'nin AB sürecine koyduğu engelleri ve 'imtiyazlı ortaklık' önerisini gündeme getiren Babacan, "Türkiye'nin AB üyeliği için kritik önemdeki müzakere başlıklarının açılmasını Sarkozy'nin ertelemeye çalışmasını kabul etmiyoruz" mesajı verdi. Sarkozy, Türkiye'yi AB'ye tam üye yapma yolunda açılması gereken kritik beş başlığın müzakeresini erteletmeye çalışıyor. Bunun için de, 'Önce 30 başlık görüşülsün' önerisini masaya getirdi. Sarkozy'nin sona saklamak istediği beş başlık, Türkiye'nin Avrupa Parlamentosu'ndaki yeri ya da Türklerin Avrupa vatandaşlığı gibi konuları içeriyor.
Miliband Gül'le de görüşecek
Yeni Dışişleri Bakanı, yarın ağırlayacağı Miliband'den ise 'Türkiye'nin üyeliğine desteğinizi her fırsatta yineleyin' ricasında bulunacak. Britanyalı bakan, Babacan'ın yanı sıra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le de bir araya gelerek, görevdeki ilk yabancı konuğu olacak.