Babacan: Filistin bölünmesi giderilmeli

Annapolis'teki Ortadoğu toplantısında Türkiye'yi temsil eden Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Filistin'deki Hamas hükümetinin dışlanmasına dair rahatsızlıklarını dile getirdi.

WASHINGTON - Annapolis'teki Ortadoğu toplantısında Türkiye'yi temsil eden Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Filistin'deki Hamas hükümetinin dışlanmasına dair rahatsızlıklarını dile getirdi. Önceki akşamki yemeğe katılan Babacan, Filistin'in Hamas'ın kont-rolündeki Gazze Şeridi ve Fetih'in kontrolündeki Batı Şeria olarak parçalanmasını kastederek, "Bu ikili görüntüden kaygılıyız. İki Filistin olamaz. Bölünme Filistin davasına yardım etmiyor. Bölünmüşlük giderilmeli" dedi. Babacan, 2005'te Hamas'ın zaferiyle sonuçlanan sonuçların dikkate alınmamasını doğru bulmadıklarını söylese de Türkiye'nin asıl Mahmut Abbas yönetimini tanıdığını ekledi.
Sınıra Türk üniversitesi
Türkiye'nin Ortadoğu'da etkin bir aktör haline geldiğini belirten Babacan, Batı Şeria'daki sanayi bölgesine önayak olmanın yanı sıra İsrail-Batı Şeria sınırında özerk bir Türk üniversitesi kuracaklarını da aktardı. Babacan, "İsrailli ve Filistinli öğrencilerin birlikte eğitim görmesini öngörüyoruz. Bir hastane, bir tıp okulu olacak içinde. İsraillilerden destek alındı, uygulama safhasında" diye konuştu.