Babacan Irak'a gidip Talabani'yle görüşebilir

Türkiye 2-3 Kasım'da İstanbul'da ev sahipliği yapacağı Irak'a komşu ülkeler toplantısı öncesi Irak'ın Kürt kökenli Devlet Başkanı Celal Talabani'ye sıcak mesajlar yolluyor.

ANKARA - Türkiye 2-3 Kasım'da İstanbul'da ev sahipliği yapacağı Irak'a komşu ülkeler toplantısı öncesi Irak'ın Kürt kökenli Devlet Başkanı Celal Talabani'ye sıcak mesajlar yolluyor. İstanbul toplantısına geniş katılım sağlamak amacıyla hafta sonu Ortadoğu turuna çıkacak Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın Irak'a da gitmesi planlanırken, Talabani'ye Cumurbaşkanı Abdullah Gül'ün 'kesintisiz diyalog' mesajını götürmesi bekleniyor.
Dün KKTC'ye hareketi öncesi düzenlediği basın toplantısında, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın da katılması beklenen İstanbul toplantısına G8 ve G5 ülkelerinin dışişleri bakanlarının da davet edildiğini anlatan Babacan, katılımın 'çok iyi olacağını' tahmin ettiklerini söyledi. Babacan, toplantıya Talabani'nin katılımının kesinleşip kesinleşmediği sorulunca, "Toplantıya davetimiz, muhatap ülkelerin dışişleri bakanlarına yazdığım mektuplarla oldu. Ancak bazı ülkelerden daha üst seviyede katılım da arzularına bağlı olarak mümkün olabilir. Her ülke hangi seviyede katılmak konusunda kuşkusuz serbest. Eğer bir ülkenin hükümet başkanı ya da devlet başkanı katılmayı arzu ederse, tabii ki bundan çok büyük bir memnuniyet duyarız" yanıtını verdi.
Hafta sonunda Suriye, İsrail, Filistin ve Ürdün'ü kapsayacak olan Ortadoğu turuna çıkacak Babacan'ın, olası Irak ziyaretiyle en büyük beklentisi diyaloğu güçlendirici işbirliği kararlarına imza atmak.