Babacan: Türkiye Suriye'ye yönelik saldırıya izin vermez

Kasımda İstanbul'da yapılacak Irak konferansına geniş katılım hedefiyle Ortadoğu turuna çıkan Dışişleri Bakanı Ali Babacan, önce 6 Eylül'de Türkiye üzerinden uçan İsrail savaş uçaklarının saldırısına uğrayan Suriye'yi, sonra İsrail'i ziyaret etti.

ŞAM - Kasımda İstanbul'da yapılacak Irak konferansına geniş katılım hedefiyle Ortadoğu turuna çıkan Dışişleri Bakanı Ali Babacan, önce 6 Eylül'de Türkiye üzerinden uçan İsrail savaş uçaklarının saldırısına uğrayan Suriye'yi, sonra İsrail'i ziyaret etti. Şam'da Türkiye üzerinden İsrail saldırısına izin verilmeyeceği garantisi sunan Babacan, İsrail'de Suriye saldırısıyla ilgili açıklama beklediklerini belirtti. Dün Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad tarafından kabulünde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Ankara davetini içeren yazılı mesajını sunan Babacan, en kısa zamanda icabet edileceği yanıtını aldı.
Esad'ın, Gül'ün mektubunu dikkatle okumasının ardından gazeteciler salon dışına çıkarıldı. Bir saat süren görüşme sonrası resmi açıklamalar Babacan ile meslektaşı Velid Muallim'den geldi. Babacan, İsrail savaş uçaklarının yakıt tanklarını Türkiye topraklarına attıkları hatırlatılıp Genelkurmay'ın hükümetten izinsiz İsrail'e izin verdiği iddialarının ima edilmesi üzerine, basındaki haberleri şaşkınlıkla izlediklerini belirtip şunları söyledi: "Türkiye'nin toprak ya da hava sahasının dostu, kardeşi Suriye'ye karşı kullanılmasına izin vermesi mümkün değil." Muallim de, "Türkiye'nin Suriye'nin güvenliğini tehdit edecek faaliyetlere izin vermesi mümkün değil. Biz biriz, kimse kendisine ateş etmez" tepkisini verdi. Babacan, ABD'nin bir iki ay içinde Ortadoğu barış konferansı toplama çabasıyla ilgili soru üzerine "Suriye'yi ilgilendiren konu başlıkları da gündeme alınmalı" dedi.
Şam yakınına düşen gizemli uçak
Öte yandan dün menşei meçhul bir uçağın Şam yakınında bir banliyöye düştüğü ve üç kişinin öldüğü haberi etrafında bir gizem perdesi örüldü. Afp bir askeri eğitim uçağının zeytinliğe düştüğünü ve enkazın çabucak kaldırıldığını aktarırken, Şam sessiz kaldı.
Peres'e de Gül'ün davetini iletti
Dün Suriye'den geçtiği İsrail'e mesaj götürdüğü spekülasyonu yapılan Babacan, ilkin Cumhurbaşkanı Şimon Peres'le görüşüp Gül adına Türkiye'ye davet etti. Peres'le basın toplantısında, İsrail savaş uçaklarının Suriye'yi vurmasıyla ilgili açıklama beklediklerini belirten Babacan, "Ne ve neden yapıldı, bunun cevabını almayı umuyorum" dedi, Esad'ın barışı konusunda çok yapıcı rol oynamasından memnuniyetini de vurguladı.
İsrail'e yine ADL uyarısı yapıldı
Babacan, ABD'deki Yahudi lobisinin önde gelen örgütlerinden ADL'nin (İftira ve İnkârla Mücadele Birliği) 'Ermeni soykırımı'nı tanıdığını açıklamasıyla ilgili "Çok riskli durum yaratıyor. Hem ABD hem de İsrail'le ilişkileri kötüleştirebilir" uyarısı yaptı. Peres, ADL'nin İsrail'den bağımsız olduğu görüşünü tekrarladı. Kadın meslektaşı Tzipi Livni'nin iftarda ağırladığı Babacan, eşiyle Kudüs'te Haremüşşerif'i ziyaret edip dua ederek namaz kıldı. "Türkiye'de olmamıza rağmen kalbimiz, gönlümüz buradadır" diyen Babacan, daha sonra Filistin ve Ürdün'e geçecek, 21 Ekim'de İran'ı ziyaret edecek.