Babacan: Yahudi lobisi bizi rencide etti

Ortadoğu turunu dün Ürdün'le tamamlayan Dışişleri Bakanı Ali Babacan, İsrail gazetesi Jerusalem Post'a ABD Kongresi'nde oylanmaya bugün başlanacak 'Ermeni soykırımı' tasarısıyla ilgili mesajlar verdi.

KUDÜS/AMMAN - Ortadoğu turunu dün Ürdün'le tamamlayan Dışişleri Bakanı Ali Babacan, İsrail gazetesi Jerusalem Post'a ABD Kongresi'nde oylanmaya bugün başlanacak 'Ermeni soykırımı' tasarısıyla ilgili mesajlar verdi. Ağustosta ABD'deki Yahudi lobisinin başını çeken ADL'nin (İftira ve İnkârla Mücadele Birliği) 'Ermeni soykırımı'nı tanıdığı açıklamasına dair "Yahudi örgütlerinin kasten ve çok rahat biçimde bu bağlamda soykırım sözünü kullandığını görmek bizim için sorun. Bu, Türkiye'yi rencide ediyor" diyen Babacan, şunları söyledi:
"Şimdi birdenbire Türkiye'de, Yahudi halkının ya da hadi, Yahudi örgütlerinin diyelim, Ermeni diasporası ve Ermeni lobisiyle el ele Türkiye ve Türk halkına iftira atmak, kınanmasını sağlamak için çalıştığı algısı hâkim oldu maalesef. Yani Washington'da işlerin ters gitmesinin, kaçınılmaz olarak Türkiye'nin ABD'nin yanı sıra İsrail'le ilişkileri üzerinde de etkisi olur." Babacan İsrailli yetkililerin de olaya müdahale etmesini talep etti.
Olmert'le Suriye konusunda zıtlaşma
Haaretz gazetesi ise, Suriye'ye dair olumlu mesajlar veren Babacan'ın,
İsrail Başbakanı Ehud Olmert'ten ABD'nin toplamaya çalıştığı Ortadoğu barışı konferansının gündeminde Golan Tepeleri'nin olmayacağı yanıtını aldığını yazdı. Suriye'ye ait Golan 1967'den beri İsrail işgalinde. Babacan'ın "Türkiye, barış konferansının İsrail-Suriye müzakerelerini içermesi gerektiğine inanıyor" deyince, Olmert "Suriye'nin davet edilmesine memnunum, ama sadece Filistinlilerle müzakerelerimize müdahil olmak istiyorsa... Başka konuların gündeme alınması yanlış olur" yanıtını vermiş. Babacan'ın "Suriye'nin İran'la müttefik olmasının tek sebebi, uluslararası tecride maruz kalması. Yoksa iki ülkenin hiçbir ortak noktası yok" görüşüne de, Olmert "Suriye'yle ancak teröre desteği keserse diyalog kurarız. Şam, tecrit kalkarsa, Lübnanlı vekilleri öldürmeyi durdurur mu" diye karşı çıkmış. Suikastlarla ilgili kanıt olmadığını belirten Babacan, Filistin'de birliğin sağlanması ve Hamas yönetimindeki Gazze'nin dışlanmaması vurgusu yapmış. Olmert "Terör örgütleriyle müzekere etmeyiz" demiş.
Fayyad, Erdoğan'ın davetini kabul etti
İsrail'in ardından Ramallah'a geçip Abbas ve Başbakan Selam Feyyad'la görüşen Babacan, Filistin birliği mesajını yineleyip Başbakan Tayyip Erdoğan'ın davetini Feyyad'a iletti. Ardından dün Ürdün'e geçerek Kral Abdullah tarafından kabul edildi. (Dış Haberler)