Babası ihbar etmiş, ABD ciddiye almamış

Babası ihbar etmiş, ABD ciddiye almamış
Babası ihbar etmiş, ABD ciddiye almamış

20 yıl hapsi istenecek Abdülmuttalib?in babası, Nijerya hükümetine yakın olan First Bank PLC?nin başkanlığından emekli.

Noel'de ABD uçağını patlatmaya çalışırken yakalanan Nijeryalı genç, Kaide'den bomba eğitimi almış. Babası bir ay önce oğlundan şüphelenip ABD'lilere bildirmiş

WASHINGTON - Noel günü Hollanda’nın Amsterdam kentinden ABD’nin Detroit kentine 289 kişi götüren uçağı kimyasal maddelerle havaya uçurmaya çalışırken yakalanan 23 yaşındaki Nijeryalı Ömer Faruk Abdülmuttalib’in Yemen’de Kaidecilerden bombacılık eğitimi aldığını itiraf ettiği duyuruldu. Zanlının Nijerya’da zengin bir banker olan babası, oğlundaki radikalleşmeyi fark edip üç ay önce Amerikalı yetkilileri uyarmış. Saldırı girişiminin başarısızlığı tümüyle tesüdüfi. Patlayıcının ateşleme sistemi doğru düzgün çalışmayınca bizzat alev alan zanlıyı yolculardan Hollandalı yönetmen Jasper Schuringa etkisiz hale getirmişti.
ABD Adalet Bakanlığı, uçağı havaya uçurmaya çalışmakla suçladığı Abdülmuttalib’in üzerindeki patlayıcının pentaerythritol (PETN) olduğunu açıkladı. Zanlı şırıngadan kimyasal sıvı zerk ederek patlatmaya çalıştığı PETN’yi iççamaşırında prezervatif ya da benzeri bir koruyucuya sakladığından, havaalanındaki taramaya yakalanmamış.
İfadesinde Kaide emriyle hareket ettiğini söyleyen Abdülmuttalib, Yemen’de patlayıcı eğitimi almış. Kaidecilere ise internette temasa geçtiği Yemenli bir din adamı üzerinden ulaşmış.
Zanlının babası, Nijerya’da iktidar çevreleriyle yakın olan, First Bank PLC’nin başkanlığından emekli Elhacı Umaru Muttalib üç ay önce Abuja elçiliği ile Amerikan güvenlik servislerine gidip oğlunun bir tür cihad eylemine hazırlandığı kaygılarını aktardığını belirtti. Abdülmuttalib’in Dubai’den “Yeni bir hayat için Yemen’e gidiyorum. Bana ulaşamazsınız, SIM kartımı çöpe attım” mesajını atması, babasını harekete geçirmiş. Gelgelelim baba somut bilgi sunamadığından, Amerikalılar Abdülmuttalib’in 2010’a dek geçerli olan vizesini bile iptal etmemiş. Oysa Britanya 2008’te Londra Üniversitesi’nde mühendislik okuyan Abdülmuttalib’in 2009’un başı dönmek için yaptığı vize başvurusunu ‘Sahte kurs’ gerekçesiyle reddetmiş. Okulda arkadaşlarının ‘Papa’ lakabıyla  çağırdığı Abdülmuttalib sevilen sayılan bir öğrenciymiş.  Tarih hocalığını yapmış Michael Rimmer,  bir tartışmada sınıfta Kaide’yi savunan tek kişinin Abdülmuttalib olduğunu söyledi.

Aynı uçakta sözlü saldırı
Abdülmuttalib’in saldırısından kurtulan uçak dünkü Amsterdam seferi öncesi de heyecanlı saatler yaşadı. Bir saat boyunca tuvalete barikat kuran bir Nijeryalı’nın elinde yanıcı bir maddeyle yolculara sözlü sataştığı belirtildi. Uçak Detroit Havaalanı’nda ayrı bir yere çekilirken zanlı tutuklandı. (ap, afp)