Babasının mezarının yanına defnedildi

Pakistan'ın önceki gün suikasta kurban giden eski Başbakanı Benazir Butto dün Sindh eyaletinin Garhi Huda Bahş köyündeki aile kabristanında yüz binlerin katılımıyla toprağa verildi.

GARHİ HUDA BAHŞ - Pakistan'ın önceki gün suikasta kurban giden eski Başbakanı Benazir Butto dün Sindh eyaletinin Garhi Huda Bahş köyündeki aile kabristanında yüz binlerin katılımıyla toprağa verildi. İki dönem başbakanlık yapmış Butto'nun naaşı, general Ziya-ül Hak'ın darbesinin ardından eski yardımcısını öldürtmek suçlamasıyla idam edilmiş babası eski Devlet Başkanı Zülfikar Ali Butto'nun kabrinin yanına defnedildi. Benazir Butto'nun yaptırdığı beyaz mermer anıt mezarda erkek kardeşleri Murtaza ve Şahnavaz'ın da kabirleri bulunuyor.
Cenaze törenine traktör, otobüs ve diğer araçlarla gelen yüz binlerce kişi katıldı. Cenaze önce, askeri uçakla Ravalpindi'den Sukkur'a, ardından helikopterlerle Larkana bölgesine bağlı Naudero kasabasındaki aile evine, buradan da kasabanın 5 km. uzağındaki anıt mezara götürüldü. Ağıtlar yakarak dövünen gözü yaşlı binlerce kişi sokakları doldurdu. Kalabalıktan bazıları 'Benazir ölmedi, Butto ölmedi', 'Kaç Butto öldürürseniz öldürün her evden bir Butto çıkacak', 'Kahrol katil Müşerref, kahrol katil Amerika', sloganları attı.
Eşi Zerdari başından ayrılmadı
19 yaşındaki oğlu Bilavel, 17 ve 14 yaşlarındaki kızları Bahtıvar ve Asife ile birlikte dün Dubai'den gelen eşi Asıf Ali Zerdari ise Butto'nun lideri olduğu Pakistan Halk Partisi'nin yeşil, kırmızı ve siyah renkli bayrağına sarılı tabutunun yanı başından ayrılmadı. Zerdavi ağlayanlara metanet ve sabır telkin etti. Göğsünü döven insanların ağıtları gökyüzüne yükselirken, çiftçi İmam Bahş halkın duygularını özetledi: "Butto benim kardeşim, annem gibiydi, ölümüyle dünyamız yıkıldı." Butto'yu 'yolsuz başbakan' olarak gören muhalifleri bile bu yasa ortak oldu. Butto'nun naaşı kılınan cenaze namazının ardından eşi ve çocuklarının elleriyle toprağa verildi. Butto, 19 Ekim'de sekiz yıllık sürgünden dönünce yaptığı ilk işlerden biri babasının mezarına gelip dua etmek olmuştu.
Erdoğan'dan taziye Öte yandan Başbakan Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Ali Babacan de dün akşam Pakistan Büyükelçiliği'ni ziyaret ederek Butto için açılan taziye defterini imzaladı. (Dış Haberler)