BAE, çizgi romanla milli kimlik aşılayacak

Petrol zenginliğini ekonomik kalkınmaya tedavül etmiş Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) yaşayan yabancıların 4.1 milyonluk nüfusun yüzde 80'ini oluşturur hale gelmesi karşısında...

DUBAİ - Petrol zenginliğini ekonomik kalkınmaya tedavül etmiş Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) yaşayan yabancıların 4.1 milyonluk nüfusun yüzde 80'ini oluşturur hale gelmesi karşısında, yetkililer çareyi çocuklara çizgi romanla 'milli kimlik aşılamakta' buldu. BAE'nin ilk çizgi roman dizisi kahramanı Ajaaj'ın maceralarının yayımına başlandı.
Yapamadığı şey yok
'Kum fırtınası' anlamındaki Ajaaj, 2020'de geçen maceralarında 'her şeyi yapmaya muktedir' Arap karakteri. Ajaaj, uçabiliyor, toza dönüşebiliyor, kilitli yapılara sızabiliyor ve kurşun hızındaki treni durdurmak için dev bir duvara dönüşebiliyor. Her ay Arapça ve İngilizce yayımlanacak çizgi roman, online yayınına her gün eklenecek bir sayfa aracılığıyla internetten de izlenebilecek. Ajaaj'ın amacı, çocuklara okumayı sevdirirken, milli bilinçleri gelişmiş iyi birer vatandaş olarak yetişmelerini sağlamak.
Evrensel çizgi roman formatını kullanarak kendi kültürlerini yaymayı hedeflediklerini söyleyen Sosyal Kalkınma Programı yetkilisi Muhammed Baharon, "Çocuklarımız geleceğimiz. Milli değerlerimiz ve kültürel geleneklerimizle sıkı bağları olsun istiyoruz" diyor. BAE'de yabancılar lehine gelişen demografik dengesizlik böyle giderse 2025'te yerli halk nüfusun sadece yüzde 2'sini oluşturacak.