Bağdat duvarlarla paramparça ediliyor

Irak'ın başkenti Bağdat'ı 30 mıntıkaya ayırıp böl-yönet taktiği çerçevesinde Şii mahallelerin ortasındaki Sünni Azamiye semtine duvar ören ABD ordusu, Bağdat'taki dört semti daha 3.5 metre yükseklik ve 5 km. uzunluktaki duvarlarla çevireceğini açıkladı.

BAĞDAT - Irak'ın başkenti Bağdat'ı 30 mıntıkaya ayırıp böl-yönet taktiği çerçevesinde Şii mahallelerin ortasındaki Sünni Azamiye semtine duvar ören ABD ordusu, Bağdat'taki dört semti daha 3.5 metre yükseklik ve 5 km. uzunluktaki duvarlarla çevireceğini açıkladı. Listenin başında Sünni semtleri Amiriye ve Hadra ile Şii-Süni nüfusa sahip doğu ve batı Reşid semtleri var..
ABD ordusu 'halkı saldırılardan korumayı' amaçladığını savunurken, kendilerine danışılmadığını belirten Azamiye sakinleri toplu cezalandırmaya tabi tutulduklarını, semtlerin hapishaneye çevrildiğini belirtti. Bağdat'taki ABD güçlerinin ikinci komutanı John F. Campbell ise "Amacımıza ulaşamazsak, duvarları kaldırırız. Mecbur kalırsak da, yenilerini dikeriz" dedi. Ordu sözcüsü Scott Bleichwehl, "Semtleri tecrit etmiyoruz. Sadece giriş çıkışları kontrol altına alıyoruz. Bu Bağdat'ı mezheplere bölme yönünde strateji değişikliği değil" savunmasını getirdi
'Burası Filistin gibi olacak'
Ancak Azamiyeli Um Osman, "Bunlar, tecrit duvarı. Burası da Filistin gibi olacak" derken, spor hocası Ziya Tarık, "Duvarlar, mezhep ayrımını körükleyip ulusal uzlaşmaya zarar verecek" tepkisi gösterdi. Meclisteki en büyük Sünni partisi Uyum Cephesi'nin lideri Adnan Duleymi de, duvar kararını 'felaket' diye niteleyip "Şiddet ve mezhep çatışmalarını artıracak" uyarısı yaptı. Kürt milletvekili Mahmud Osman "Azamiye'nin çevresine o duvarı dikmek, hataların en büyüğü, insan haklarını çiğneyen kötü, hatalı bir adımdır. Bu ABD'nin ve hükümetinmizin güvenliği sağlmama politikasının başarısızlığa uğradığının açık bir göstergesidir" tepkisini gösterdi. Hükümetten çekilen asi Şii lider Mukteda Sadr'a bağlı grup, ABD'yi 'Irak'ın Berlin Duvarı'nı yaratmakla' suçlayarak, "Güvenlik sorunumuz, Iraklılar arasındaki mezhep çatışmalarının değil, yabancıların etkisinin bir sonucudur" açıklaması yaptı.
Kerkük'te çocuk kesilmiş
Kaide'yle bağlantılı Irak İslam Devleti örgütünden 'İşgalci Haçlıların bu yollara başvurması, Amerikalıların mücahitlerin iradesini kırma amaçlı önceki tüm planlarının başarısız olduğunu gösteriyor' yorumu geldi.
Dün Bağdat'ta bir karakola bombalı saldırıda 16 kişi öldü, 40'ı polis en az 95 kişi yaralandı. Musul'da bir fabrikada çalışan 23 Yezidi işçi, yolda otobüslerinden indirilerek kurşuna dizildi. Önceki gün Kerkük'ün Domis Mahallesi'nde evleri basılarak öldürülen anne, baba ve iki kızının Türkmen olduğu öğrenildi. 'Kürt Davud' lakaplı Türkmen asıllı Davud Nuri Muhammed Arı'nın ailesi hedef alınırken, polis sekiz yaşındaki kızın kafasının kesilerek öldürüldüğünü belirtti. ABD Irak ordusunun 40 bin asker ve gelişmiş silah alabilmesi için 14 milyar dolar borç vereceğini açıkladı. (Dış Haberler)