Bağdat, İstanbul konferansı istemiyor

Türkiye, dışişleri düzeyindeki Irak toplantısının İstanbul'da yapılması için bastırırken dün Ankara'da ağırlanan Irak'ın Sünni kökenli Devlet Başkanı Yardımcısı Tarık Haşimi aksi görüş iletti.

ANKARA - Türkiye, dışişleri düzeyindeki Irak toplantısının İstanbul'da yapılması için bastırırken dün Ankara'da ağırlanan Irak'ın Sünni kökenli Devlet Başkanı Yardımcısı Tarık Haşimi aksi görüş iletti. Kürt kökenli Devlet Başkanı Celal Talabani'yle görüşmeyi reddeden Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in yanı sıra Başbakan Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'le görüşen Haşimi, Irak'la ilgili tüm toplantıların Bağdat'ta yapılması kanaatlerini aktardı. Bağdat dışındaki toplantıların Irak'ın gerçek gündemini yansıtmayacağı görüşünü dile getiren Haşimi'nin sözleri olası İstanbul konferansını gölgeledi. İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki'nin, telefonda Gül'e İstanbul konferansını desteklediğini söylediği iddia edilmişti. Ama İran ve Irak'ın konferansın Bağdat'ta olmasını istediği basına sızmıştı. Dışişleri'ne göre konferans nisan sonuna kalabilir.
Haşimi temasları öncesi Irak'ın komşulara saldırı üssü yapılmasına izin vermeyeceklerini söylerken, Türkiye'yi Irak'a müdahale etmemesi için de uyardı: "İki ülkenin sınırlarına karşılıklı saygılı olmasını ve işine karışmamasını isteriz."
'Kardeşlik göstergesi'
Cumhurbaşkanı Sezer'le görüşmesini "Kardeşliğin göstergesi, çok heyecan verici" diye niteleyen Haşimi, Radikal'e de "Türkiye yanımızda olsun. Irak'ı Türkiye olmadan kaostan çıkarmamız imkânsız" vurgusu yaptı. (Radikal, ap)