Bağdat kan gölüne döndü

Dün ilk bombalı saldırı Şii semti Bab-El Şarki'de bir dükkâna düzenlendi. En az beş kişi öldü. Aradan yarım saat geçmeden iki bomba yüklü araç Şorca'daki pazaryerini savaş alanına çevirdi. Buradaki saldırıda ise en az 71 kişi öldü, 160'dan fazla kişi yaralandı.
Patlamaların ardından Şiiler Şorca'daki pazaryerine akın etti. Yakınlarını kaybedenler sinir krizi geçirirken, yapılan gösterilerde intikam yeminleri edildi. Iraklılar, önlem alamayan ABD ve Irak hükümetine tepki gösterdi.

BAĞDAT - ABD ve Irak güçlerinin mezheplerarası şiddeti durdurmak için yeni güvenlik planını devreye soktuğu Irak'ın başkenti Bağdat, dün Şii semtleri Şorca ve Bab-el Şarki'ye yönelik bombalı saldırılarda en az 76 kişinin can vermesiyle yine cehenneme döndü. Bab-el Şarki'deki bir dükkâna yönelik saldırıda beş kişi ölürken, 10 kişi yaralandı. Yarım saat sonra ise iki bomba yüklü aracın Şorca'daki pazaryerinde patlaması sonucu en az 71 kişi öldü, 160'dan fazla kişi yaralandı.
Bombalı saldırıların, Irak'ta mezheplerarası şiddeti tetikleyen Samara'daki Şii Askeriye Türbesi'ne yönelik geçen şubattaki bombalı saldırıların anıldığı törenler sırasında düzenlenmesi de dikkat çekti. Hatta görgü tanıkları, patlamaların 15 dakikalık saygı duruşunun hemen bitiminde başladığını aktardı.