Bağdat komşuları ikna çabasında

Irak hükümeti, 3-4 Mayıs'ta Mısır'ın Şarm el-Şeyh kentinde BM Güvenlik Konseyi ve G-8 üyesi ülkelerinin de katılımıyla planlanan Irak konferansına iki önemli komşusu Türkiye ile İran'ın tam katılım için ikna çabasında.

TAHRAN/ANKARA - Irak hükümeti, 3-4 Mayıs'ta Mısır'ın Şarm el-Şeyh kentinde BM Güvenlik Konseyi ve G-8 üyesi ülkelerinin de katılımıyla planlanan Irak konferansına iki önemli komşusu Türkiye ile İran'ın tam katılım için ikna çabasında. Önceki gün İran'ı ziyaret eden Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, dün de Ankara'ya geldi. Ancak İran'dan katılım için net yanıt alamayan Zebari'nin Ankara'yı ikna edip etmeyeceği de meçhul.
Konferansın Bağdat'ta yapılması için bastırıp başarısız olan, ABD'nin Irak'ta esir aldığı İranlı yetkililerin bırakılmasını da sağlayamayan Tahran, katılıma yanaşmıyor. İranlı muhatabı Manuçehr Muttaki'yle görüşen Zebari, Tahran'ı anladıklarını ama esir konusunun konferansla bağlantılandırılmaması gerektiğini savunup, "İranlıların bırakılacağından umutluyuz ama garanti veremem" dedi. Zebari'nin çabaları yetersiz kalınca dün Irak Başbakanı Nuri Maliki "İran'ın yokluğu sakıncalı. Gerekirse ben de İran'a giderim" açıklaması yaptı. Maliki, konferansta İran-ABD buluşması için çalıştıklarını da belirtti.
Zebari ise Ankara'ya geçerek Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'le görüştü. Konferans mekânı olarak İstanbul seçilmediği için bozularak teknik düzeyde katılıma karar veren Türkiye'nin tavrı belirsiz. Nitekim Zebari, Ankara'da Türkiye'nin komşu ülkeler sürecini başlatan ülke olarak katılımının 'hayati' önemde olduğunu belirtirken, bakan düzeyinde katılım için bastırdığı kaydedildi. Zebari, Ankara'ya "İran'ı birlikte ikna edelim" mesajı da verdi.
Arapların da Bağdat'tan talepleri var
Bağdat, Sünni Arap ülkelerinin de kıskacında. Maliki'yi Sünnilere karşı şiddeti dizginleyememek ve İran'ın etkisini artırmakla eleştiren Arap ülkelerinin Irak'a yardımın şekli ve boyutunu, 'Sünnilerle ilişkilerin iyileştirilmesine' bağlamaya çalıştığı kaydedildi. (afp, Radikal)