Bağdat Kürtlerle petrol kontratı yasağı getiriyor

Irak Petrol Bakanı Hüseyin Şehristani ülkeyi bölme potansiyeli taşıyan ve içeriği sır gibi saklanan petrol yasa tasarısı için...

RİYAD - Irak Petrol Bakanı Hüseyin Şehristani ülkeyi bölme potansiyeli taşıyan ve içeriği sır gibi saklanan petrol yasa tasarısı için "Anlaşmazlıklar var, parlamentoda onaylanması aylar alır" derken, Bağdat'ı beklemeden kendi petrol yasasını çıkarıp işe koyulan Kuzey Irak'taki Kürt bölgesel yönetimine kılıçları çekti.
Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'daki OPEC toplantısına katılan Şehristani, Kürt yönetimiyle petrol anlaşması imzalayan yabancı şirketlerin Irak'ta iş yapmaları ve petrol ihraç etmelerinin yasaklanacağını söyledi. Şehristani, "Federal hükümetin onayı olmadan anlaşmalar imzalayan şirketlerin artık Irak hükümetiyle çalışma şansları kalmayacak. Bu şirketleri bu konuda uyardık" dedi. Kürt yönetimi geçen hafta Bağdat'a inat yedi yeni anlaşma yaptı. Ağustosta kendi petrol yasasını çıkardığından beri imzalanan anlaşma sayısı 15'i, bölgede faaliyet gösteren uluslararası şirket sayısı 20'yi buldu. Kürt bölgesel yönetiminin tabii kaynaklar bakanı Aşti Havrami, halihazırda kuzeydeki 20 petrol yatağı için uluslararası şirketlerle görüşmelerin sürdüğünü söyledi.
Önceki bilgilere göre, mayıstan beri mecliste bekleyen Irak petrol yasa tasarısı, rezervleri üretim paylaşımı esasına göre yabancı şirketlere açıyor ve gelirlerin 18 vilayet arasında eşit paylaşımını öngörüyor. Ama Şehristani "Irak'ın petrol üretimini artırmak için üretim-paylaşımı anlaşmalarına ihtiyacı yok" sözüyle dikkati çekti. 115 milyar varil petrol rezervi olan Irak'ta üretim işgalle günde 3.5 milyon varilden 2 milyon varile düştü.